Texty

#6 Pravej Podcast: ŠKOLSTVÍ!🎓 Host: Renáta Zajíčková, Jiří Nantl

Sledujte a poslouchejte nový díl podcastu s LeBronem Jamesem českého školství Jirkou Nantlem a jednou z nejzkušenějších političek v oblasti vzdělávání Renatou Zajíčkovou. Témata tohoto dílu? Stávka, financování, ale i chuť do reforem.

Michal: Na kongresu jste říkala, že neinvestujeme do školství dostatečně, respektive z toho spíš vyznělo, že efektivně, což jste včera glosovala i na twitteru, kde říkáte, že za posledních 10 let se rozpočet na školství navýšil téměř na dvojnásobek ze 138 miliard na 265. A současně jsme ale svědky toho, že se demonstruje proti vládě, protože nedostatečně investuje do školství. Přitom je to jedna z mála položek, kde vláda ještě rozpočet navyšovala. Zajímá mě tedy,  jak to vnímáte, jestli se ty peníze jako postupem času někde ztrácí, nebo nebo kde je problém?

Jirka:  Pro mě je to  klíčová otázka. Když se na to podívám já čistě možná hloupě ekonomickým pohledem, který u vzdělávání úplně nejde aplikovat, tak já nevidím, že bychom měli dvojnásobně lepší vzdělávání. Samozřejmě, kvalita a vybavení tříd je dnes úplně někde jinde, ale když se pak podíváme na nějaká mezinárodní srovnání, tak nevidíme, že bychom na tom byli o tolik líp.

Renáta Zajíčková: Já bych především bych chtěla pocit poděkovat za to, že jste mě pozvali a i za to, že téma vzdělávání je pro vás důležité. Myslím si, že ODS sluší a že bychom o něm měli více mluvit. Já sama mluvím spíše o vzdělávání než o školství, protože vzdělávání by nemělo být vnímáno jen jako ta základní, střední eventuelně mateřská či vysoká škola, ale je to i to celoživotní učení. A k tomu financování, jak se lidově říká, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Je to tak, že to, kolik stát vydává na vzdělávání, je určitě důležité.

Faktem je, že za posledních 10 let se skutečně výdaje na vzdělávání vlastně téměř zdvojnásobily a také potvrzuji to, že to není úplně na té kvalitě znát. Nyní v médiích rezonují  výsledky PISA za rok 2022. Ty jednoznačně ukazují, že od  roku 2003, kdy jsme se do tohoto šetření hodnocení výsledků vzdělávání zapojili jsme se relativně zhoršili ve všech oblastech.. A teď je ta správná otázka, jak je to možné, když rozpočet školství se pořád zvyšuje…

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.


Nantl Jiří

Jiří Nantl

ředitel CEITEC, expert ODS pro výzkum a inovace
Havránek Jiří

Jiří Havránek

Poslanec PSP ČR
Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
Vrecion Jáchym

Jáchym Vrecion

Marketér
štítky: #