Texty

Anketa: ODS je lídr opozice, pravici ale čeká hodně práce

Pravý břeh po volbách oslovil několik osobností s anketní otázkou Jak čtete výsledky komunálních a senátních voleb? Jaký je jejich přínos a co by nás naopak mělo varovat? Odpovědi jsou následující:

Lubomír Kopeček, politolog: Zisky ODS jsou dobrý vklad do budoucnosti

„Pro ODS je výsledek komunálních a senátních voleb nepochybně velký úspěch. Potvrzují argumentaci o vzestupu strany a alternativě k ANO. Je ale dobré nezapomenout na řadu odlišností od mnohem důležitějších voleb do Poslanecké sněmovny (volební systém, účast voličů, význam lokálních specifik atp.). Zisky ODS jsou proto dobrý vklad pro budoucnost, avšak nikoliv automatická záruka vítězství v příštích sněmovních volbách.“

Jiří Nantl, ředitel CEITEC, expert ODS pro výzkum a inovace: Akceschopnost zemanovsko-babišovské osy je omezena

„Zásadní zprávou senátních voleb je, že je pro nejbližší roky vyloučena formální změna ústavy, respektive politického režimu. Voliči zasadili ránu zemanovsko-babišovské mocenské ose a podstatně omezili jejich akceschopnost. Dál bych s hodnocením byl opatrný. V senátních volbách přece jen volí velmi málo lidí, komunální volby mají v každé z 6259 obcí vždy jedinečný místní rozměr a kontext.

Celkové vnímání voleb naznačuje rehabilitaci ODS a potenciál pro formování liberálně-konzervativní politické většiny. Rozhodnou však sněmovní volby v roce 2021. Pro tyto volby musí mít ODS propracovaný a věrohodný program, kterým si získá důvěru ještě mnohem významnější části společnosti než dnes. Úspěch v roce 2021 podle mého soudu má dvě významné dílčí podmínky: 1. musíme mimo jiné přesvědčit názorové lídry ve společnosti, že program je opravdu promyšlený a propočítaný, a 2. musíme ze sebe setřást dojem, který ve velké části společnosti panuje, že ODS by za určitých okolností mohla být stranou, která naši zemi vyvede z Evropské unie.“

Vít Hloušek, politolog: ODS musí najít společnou řeč s potenciálními partnery

„Výsledky komunálních a senátních voleb čtu jako prohru vládní koalice, byť v případě komunálních voleb nikoliv dramatickou. K tomu však již bylo mnoho řečeno, a proto bych se chtěl soustředit na jeden méně zjevný dopad pro vítěze voleb, kterým byla zcela jednoznačně v senátních volbách – a z hlediska překonání minulých propadů částečně i v těch komunálních – ODS.

Tím dopadem je totiž nejen přivítání hodný fakt, že ODS je zpět jako hlavní opoziční síla, ale také to, že není zdaleka jediná opoziční síla. I když můžeme mírně optimisticky předpokládat, že do budoucna ODS spíše ještě posílí, nebude to rozhodně stačit na perspektivu vlády bez koaličních partnerů. Těmi jsou další silní hráči v senátu, a s těmi musí občanští demokraté chtě nechtě najít nějakou společnou řeč. Samozřejmě to platí i pro strany jako TOP 09, STAN či KDU-ČSL, jenže ODS z nich bude nejsilnější, a tudíž je v jistém smyslu první na tahu.

A pak nemohu nezmínit nízkou účast ve druhém kole senátních voleb: příznivci české liberální demokracie napříč stranickým spektrem by si konečně měli dát tu práci a vysvětlovat důležitost a prospěšnost Senátu. A senátoři by měli zapracovat na „PR“ své instituce. Protože voličů, kterým liberální demokracie opravdu stojí za to, je podle této účasti jen asi jedna desetina.“

Pavel Šafr, šéfredaktor Forum24: Odklon od klasické politiky je na zenitu

„Na výsledku komunálních voleb můžeme názorně sledovat průběh nemoci, kterou prochází česká společnost. Touto nemocí je zjednodušeně řečeno „občanská hysterie“, která se projevila odklonem od klasického konceptu standardních politických stran k hledání mesianistických projektů na celostátní či městské úrovni a také utíkáním do falešné a nesmyslné „nezávislosti“ na maloměstské a vesnické úrovni.

Prvním signálem nemoci byly Věci veřejné. Symptomy odezněly jen zdánlivě, infekce se naopak projevila v mnohem horší míře ve falešném „hnutí“ ANO. Mesianistický podnikatelský projekt kontroverzního miliardáře budeme jednou studovat jako neskutečný fenomén, který zahrnuje hned několik společensky patologických jevů (kumulace moci, zneužití a pokřivení médií, marketingová manipulace, válcování politické scény finančním gigantem). Dalším projevem nemoci jsou Piráti (jakobínský obsah v liberálním a mladistvém hávu). Vedle toho ale lidé utíkají k místním volebním uskupením, které vyzdvihují nezávislost (Náš Kostelec, Váš Kostelec, Změna pro Kostelec a Kostelec sobě).

Tato nemoc se ocitla na jakémsi zenitu a prodělává proměnu. Jako když se akutní zánět po odeznění nejtěžších příznaků proměňuje v chronický. Hnutí ANO si sáhlo na meze svých možností. Mladší voličské generace ho odmítají a jeho levicovost (přesně identifikovaná Petrem Fialou) je již více než zřetelná, ANO tudíž přestalo být přijatelné pro samostatně myslící a aktivní lidi. Zatímco informovanější voliči středního věku ve velkých městech se vrací k ODS a mladší voliči hledají své nové a tentokrát imageově modernější mesiáše, lidé v krajských a okresních městech jsou stále ještě výrazněji zasažení akutní babišovskou fází nemoci. Mnoho voličů se ale na základě politické negramotnosti upíná k nezávislosti a tím i k odtrženosti od klíčových společenských dilemat a příležitostí.

Výsledky komunální volby mají tedy své nadějné prvky (Praha a Brno, slušný výsledek ODS), ale psychická nemoc, kterou prochází naše společnost a jež se projevuje neschopností provozovat standardní politický systém na základě čitelné hodnotové a názorové plurality, bude pokračovat. Čekají nás další nesmysly Čižinského typu. Určitě přijde nějaké „Česko sobě“, „Změna pro Česko“, „Naše Česko“ a „Vaše Česko“. Neboli inflace projektů typu „ANO, bude líp“. Bude to ještě prostě chvíli trvat a budeme mít hodně práce s tím, abychom našli zdravější politický systém, který by odpovídal smyslu pluralitní demokracie.“

Jefim Fištejn, publicista: Konzervativní strana má dnes výhodu

„V období, kdy globální odpovědi na problémy světa ztrácí na důležitosti ve srovnání s národními, místními, komunálními, musí nutně ztrácet na váze politické subjekty založené na globálních receptech, na internacionalismu. Čím nižší úroveň voleb, tím obecně větší šance lokálních stran. Představa socialistů a komunistů, že za jejich debakl můžou osobni půtky, je žalostná. Žádná jednota je nezachrání před dlouhodobým úpadkem. Stačí se podívat za humna. Internacionální bludy, včetně solidarity pracujících, nikoho dávno nezajímají. Vítězí strany, které řeší identitární problémy: národní hranice, národní zájmy, národní bezpečnost, národní kultura, kvalita života, vztahy mezi pohlavími, právo na smrt atd.

Nekonečná fragmentace subjektů je zárukou dlouhodobého zmatku – budou se drolit i nadále. Nejdřív Národ sobě, pak Praha sobě, pak Záběhlice sobě. Všechna ad hoc spojenectví jsou dočasná, do příštího drobení. Politická krajina bude připomínat hvozd. Konzervativní strana je ve výhodě, protože chrání osvědčené hodnoty. Tam, kde není žádný atraktivní projekt budoucnosti, vyhrává strana, která aspoň brání to lepší z minulosti. To je důvod vzestupu ODS.“

Petr Kaniok, politolog: S interpretacemi opatrně, komunální a senátní volby jsou atypické

„Ze čtení obou voleb mně vychází jedno slovo – opatrnost. K celostátním trendům z nich nejde odvodit nic věrohodného, protože jsou velmi atypické. Za prvé, komunální výsledky deformují nezávislí kandidáti a různá sdružení. Ta v celostátní politice nejsou, čili jde velmi těžko říct, koho v parlamentních volbách volí ti, kdo masivně podporují různé lokální výrazné osobnosti. Skoro bych řekl, že řada těchto podporovatelů bude mít na celostátní úrovni blízko k manažerské politice stylu ANO. A senátní výsledky zase problematizuje nízká účast – mobilizační potenciál sněmovních voleb je úplně jinde, a opět, voliči se chovají jinak.“

Milan Uhde, dramatik: Mýtus úspěchu nedemokratického hnutí opadne

„Chápu výsledek senátních a komunálních voleb jako důkaz toho, že se počet hlasů pro ODS všestranně a utěšeně zvedá. Je to přínos pro názor, že v dohledné době opadne mýtus úspěchu nedemokratického hnutí založeného na vůdcovském principu. Netroufám si v současné situaci přímo varovat, ale zneklidňuje mě, že se mezi poslanci a senátory ODS, a tedy zřejmě i mezi jejími voliči vyskytují stoupenci zcela protichůdných politických představ o základním směřování této strany. Dnes jí to možná přisouvá nejrůznější hlasy, ale v blízké budoucnosti to může vést ke komplikacím a k oslabení.“

Roman Joch, ředitel Občanského institutu: Pozor na roztříštěnost pravice

„Výsledky komunálních a senátních voleb ukázaly, že 1. voliči potrestali ANO za naprosto nekompetentní správu Prahy v posledních čtyřech letech; 2. opět projevili svou tendenci „vyvažovat“, a v senátních volbách tudíž propadly vládní strany ANO a ČSSD; 3. celoevropská krize sociální demokracie trvá a dochází k ní i u nás; 4. ANO se zaměřilo na levicový elektorát, který tradičně je nedisciplinovaný ve volbách do Senátu, proto se nemůže divit chabému výsledku; 5. voliči se rozhodli podpořit hlavní opoziční stranu, kterou je pravicová ODS; 6. zdá se tedy, že ODS vyhrává souboj s Piráty o to, kdo je lídrem opozice; a tudíž 7. až nastane příští politická změna, jejím vlajkonošem bude ODS. Varovat by nás měla přetrvávající roztříštěnost opozičních subjektů a osobností napravo od středu.“

Josef Mlejnek ml., politolog: Volby potvrdily význam Senátu

„Komunální i senátní volby potvrdily stagnaci, ba ústup podpory pro ANO a posílení některých opozičních stran, zejména ODS. Potvrdily též výhodnost vytváření širších koalic i význam Senátu pro zachování ústavnosti i jako korektivu k politice produkované v Poslanecké sněmovně.“

Martin Kupka, místopředseda ODS: Můžeme České republice vrátit politiku jasných názorů a tradičních hodnot

„Výsledek komunálních, a zejména senátních voleb je pro ODS velkým povzbuzením. Od našeho pádu na dno voličských preferencí uplynuly čtyři roky. Teď  můžeme mít znovu reálnou ambici ve všech dalších volbách vítězit, a především musíme pracovat na tom, aby se do České republiky vrátila politika jasných názorů a tradičních hodnot. ODS je teď jedinou silou, která je schopná být skutečným soupeřem a oponentem hnutí ANO. Přitom tuto větu nevyslovuji s přemrštěným sebevědomím, ale především s patřičnou odpovědností.“


štítky: #