Texty

ANO má strach o své voliče, vnoučata jim prý ukradnou volební právo

Od čtvrtka se v Poslanecké sněmovně projednává ve druhém čtení návrh na zavedení korespondenční volby. Ta je českým občanům žijícím v zahraničí slibována již řadu let. Korespondenční volba je přitom v sousedních státech běžnou praxí. Dopisem se volí u všech našich sousedů. Česká republika je jedním z pěti posledních států Evropské unie, kde tato volba není možná. Dobrá dostupnost voleb je navíc klíčovým parametrem, který může podpořit třeba vyšší volební účast. Vypadá to ale slibně, v příštích parlamentních volbách se občané korespondenční volby snad dočkají. Opozice je však zásadně proti.

„Naprosto fatálním úletem“ nazvala Alena Schillerová návrh korespondenční volby na pátečním jednáním sněmovny. Není to ale návrh samotný, co se opozici nelíbí, je to spíš její nízká volební podpora v zahraničí. Volbě se tak brání zuby nehty. V letech 2018 až 2021 o ní ovšem hnutí mluvilo úplně jinak. Ve vládě s ČSSD mělo ANO zavedení korespondenční volby přímo v programovém prohlášením. Situace se ale změnila a ANO se bojí fatální prohry za hranicemi Česka.

Se zavedením volby dopisem podle Aleny Schillerová narůstají akcie kuplířů s hlasy. To jsou v jejích očích především mladí voliči. Ti se podle Schillerové korespondenční volby nemůžou dočkat. Vyrazí totiž ihned na návštěvu do zahraničí za svými prarodiči a tam je zmanipulují k volbě koalice Spolu. A kdyby se náhodou babička či dědeček bránili, v momentě před odesláním pošty jim jejich vnoučata tajně vymění obálku se správným volebním hlasem. Seberou tak seniorům volební právo a ANO přijde o jistoty. Takto hnutí ANO smýšlí o mladé generaci.

Opozice v podstatě jen soudí ostatní podle sebe. Starší voliče manipuluje už od svého vzniku. A zatímco se mladší generace pokouší svoje prarodiče vyzbrojit proti manipulaci, lákavým slibům populistů a dezinformacím, ANO na nich tyto praktiky směle využívá k dosažení svého. A teď se je dokonce snaží postavit proti jejich vlastním vnoučatům.


štítky: #