Texty

Babišova jízda ode zdi ke zdi

Není žádným tajemstvím, že zpočátku se Babišovo hnutí profilovalo pravicově a oslovilo proto i část tradičně pravicových voličů. Postupem času se však posouvalo stále více vlevo, až postupně zcela vysálo voliče ČSSD a KSČM. Jeho populistická rétorika je přitom schopná zaujmout i část voličů SPD a dalších uskupení, které lze označit za extrémisty. Nyní se zdá, že jeho jízda ode zdi ke zdi ještě zdaleka nekončí. Přítomností na konferenci amerického konzervativního spolku a společnou fotkou s Václavem Klausem starším se Babiš pokusil o další veletoč.

Bývalému premiérovi zřejmě v průzkumech vyšlo, že bude výhodné najet na konzervativní linku. Jen tak si můžeme vysvětlit názorový obrat člověka, který byl ještě před čtyřmi lety neochvějně proevropský a v Evropské unii bez jakýchkoliv protestů hlasoval nejen pro Green Deal, ale i FitFor55, čímž prakticky stvrdil zákaz spalovacích motorů, energetickou závislost na Rusku a mnoho dalších kroků, které nyní kritizuje.

Andrej Babiš dnes zveřejnil fotku z akce Conservative Political Action Conference, na které pózuje s hlavním představitelem „polistopadového kartelu”, tedy Václavem Klausem starším. K tomu přidal komentář: „S bývalým prezidentem a zakladatelem konzervativní ODS…” Přihlásil se tak k oné „zlé ODS”, která je však zlá jen tehdy, když se to hodí, a „polistopadový kartel” najednou vlastně tak úplně nevadí. Přitom ale ve své knize O čem sním, když náhodou spím opakovaně uvádí, že Klaus a korupce okolo něj byli důvodem, proč do politiky vůbec vstupoval. Je to tedy jako vždy opět jen čistý populismus.

Celé je to velmi směšné a paradoxní. Václav Klaus je jedním z největších odpůrců zeleného aktivismu v Evropské unii a Andrej Babiš je tím, který mezi lety 2019 až 2021 všechny tyto kroky odsouhlasil. Tehdejší premiér Babiš nevyjednal pro naši zemi ani jedinou výjimku, přestože k tomu měl opakovaně příležitost. Pro Babiše byly tehdy, stejně jako dnes, důležitější jeho vlastní zájmy navázané především na zemědělskou politiku – k té měli tehdejší ministři noty vždycky nachystané.

Význam a dopad výše zmíněné konference je však přinejmenším diskutabilní. Za pozornost stojí fakt, že skutečně relevantní evropské konzervativní síly se této akce vůbec neúčastní. Chybí řečníci z polského PiS i lidé z okolí italské premiérky Meloniové. Z USA přijelo pár Trumpistů, ale pro všechny ostatní je Orbán toxickou osobou. Babiš a Klaus jsou tak téměř jediní, kdo maďarskému premiérovi ještě zbyl.

Celá šaráda s účastí na konferenci je jen hloupým pokusem atakovat emoce konzervativních voličů. Andrej Babiš je totiž tak konzervativní, jako je konzistentní. Ráno odsouhlasí pro své zaměstnance minimální mzdu, dopoledne se postaví do čela odborářského protestu, v poledne se zastane podnikatelů, odpoledne nahází trochu špíny na vládu v souvislosti s GreenDealem, který sám podepsal, a večer sní o zlé ODS a Klausovi, kteří jsou ale zlí jen někdy. Kdo tomuto může věřit?


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
štítky: #