Texty

Britské konzervativce čeká volební masakr

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.

V prvé řadě je nutné říct, že jde o dlouhodobý trend. Konzervativci, kteří v roce 2019 získali přes 43 % hlasů se už rok a půl pohybují pod 30 %, aktuálně na 23 % a zlepšení je v nedohlednu. Svou šanci zvednout se v komunálních volbách před dvěma týdny nedokázali využít a utrpěli těžké ztráty. Své pozice nedokázali mnohdy obhájit ani lokálně populární konzervativní politici.

Co dále říkají průzkumy? Podle měsíc starého průzkumu YouGov by Konzervativci získali 155 poslanců a labouristé 403 (přes 400 poslanců získal naposledy Tony Blair v roce 2001). Jedná se o čísla, která se s výjimkou Blairových úspěchů naprosto vymykají britské politice po druhé světové válce.

Západ na rozcestí

Pravidelná rubrika Jana Hroudného vám přiblíží témata, která hýbou Spojenými státy a Británií.

Kde jsou příčiny úpadku toryů? Konzervativci jsou u moci od roku 2010 a za tu dobu vystřídali pět premiérů (Thatcherová a Major vládli pro srovnání 18 let). Řadu problémů Velké Británie se jim nedaří řešit a některé z nich se dokonce zhoršují. Nelegální migrace láme rekordy, zdravotnictví je v rozkladu a vše provází pocit naprosté neakceschopnosti. Borisi Johnsonovi zůstala po silném vítězství v roce 2019 v rukách strana, která toho vlastně neměla moc společného. Tvořily ji různorodé zájmy thatcheristů, one-nation konzervativců, centristů atd., které nešlo dost dobře přetavit v jednotnou politickou vizi.

Některé průzkumy mimochodem ukazují, že konzervativní poslanci jsou zkrátka v hodnotových otázkách odtržení od svých voličů směrem doleva a že průměrná britská populace je hodnotově konzervativnější než konzervativní poslanci. Názory konzervativních poslanců v této oblasti jsou dokonce poměrně blízké průměrným voličům Labour Party. Napravo jim tak nyní vyrostla poměrně silná konkurence v podobě strany Reform UK, která se pohybuje nad 10 %. Ve většinovém volebním systému nemůže pomýšlet na úspěch, ale pravděpodobně odčerpá hlasy, které budou toryům chybět.

Labouristům tak v podstatě stačí čekat a nedělat chyby. Sadiq Khan s přehledem obhájil mandát londýnského starosty, labouristé získali stovky nových zastupitelů. I tak ale zaznamenali dílčí ztráty. Ukazuje se, že mají problémy v obvodech s vyšší muslimskou populací. Předseda labouristů Keir Starmer totiž zastává relativně proizraelské názory. Byť vyzval k uzavření příměří, odmítá zastávat radikálně levicovou propalestinskou linku, což mu mnozí spolustraníci vyčítají.

Každopádně se v současnosti zdá, že otázka není ani tak, kdo vyhraje příští parlamentní volby, ale jak moc je konzervativci prohrají.



Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik