Texty

CASH ONLY: Ani po třiceti letech nevím, co je svoboda volby

Zrušila se elektronická evidence tržeb (EET) a půl roku poté je z toho téma. Proč? V některých podnicích údajně přestali brát karty – hrozné! Někteří lidé vyjadřují obavy z možnosti podvádění a krádeží. Tvrdí, že restauratéři by neměli mít možnost volby. Proto je zrušení: „Špatný krok, bude se podvádět a krást, restauratér by si neměl vybírat.“ a další. Vážně se ale někdo diví, že tato vláda zrušila symbol nedůvěry k malým a středním podnikatelům? A co více – ani po třiceti letech nerespektujeme svobodu podnikání a nevíme, že si jako spotřebitelé můžeme vybírat.

Babišova vláda vnesla do společnosti narativ, že nejen každý politik, ale i podnikatel krade. Symbolem tohoto étosu byla právě EET. Zdůvodněním jejího zavedení bylo narovnání podnikatelského prostředí a zvýšení výběru daní. Výsledky ale byly minimálně sporné. ODS měla naopak, jako pro-podnikatelská strana, jako jednu z hlavních priorit EET zrušit. A to se podařilo.

Na rovinu nerozumím tomu, že je zrušením někdo překvapený. A nerozumím tomu o to víc, že se tomu někteří diví půl roku po schválení. Jaké tedy byly důvody pro zrušení? Například:

 

  1. Snížení administrativní zátěže
  2. Nižší náklady pro podnikatele a související podpora malých podniků a flexibilita
  3. Snížení byrokracie
  4. Eliminace technických problémů

Namátkou jsem vybral jen některé z důvodů. Pro mě osobně je nejdůležitější to, že se opět začíná důvěřovat podnikatelům. Ti bezesporu táhnou naši ekonomiku, pracují soboty a neděle, a ještě se na ně v posledních letech koukáme skrz prsty.

Vstup na trh má být pro podnikatele co nejdostupnější, a to ať už z pohledu financí, tak byrokracie. A vážně – každý podnikatel prvoplánově nekrade, stát nepotřebuje nástroje kontroly jako v KLDR a navíc EET není jediný způsob jak kontrolovat daňové úniky.

Nejvíce mě ale zarazila jiná věc, a to posedlost diktovat ze strany státu podnikatelům co mají a nemají dělat. Nikdo z kritiků si navíc neuvědomuje, že pravá moc směřování trhu by neměla být na státních normách, ale na spotřebiteli. Někde neberou kartu? Dobře, tak už tam víckrát nepůjdu, mám svobodu výběru. Jaký bude výsledek? Podnikatele donutí se spotřebiteli přizpůsobit. Třeba při platbách kartou, ale i v jiných věcech.

Navíc, neznám hospodu nebo restauraci, která by najednou přestala brát karty. Proto se mi zdá, že je celá „kauza“ trochu přifouknutá bublina.


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
štítky: #