Texty

Česká muniční iniciativa slaví světový úspěch, opozice to nemůže snést

To, že Ukrajina válku bez západní pomoci nevyhraje, je nám asi všem jasné. Konflikt, ale trvá už skoro 3 roky a pomoc ze Západu výrazně zpomalila, zatímco Rusko zbrojí o sto šest. Proto bylo tak zlomovým momentem, když Petr Fiala, na mimořádném summitu EU v únoru, předložil návrh zakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajina v zemích mimo Evropskou unii.  Česká muniční iniciativa byla a je velice kreativním řešeném pomoci na Ukrajině, když už zbrojní průmysl v Evropě přestal stačit.

Dělostřelecká munice je klíčovým prostředkem, kterým se můžou Ukrajinci bránit proti ruské ofenzivě. Čím víc munice, tím větší šance na obranu. K iniciativě se přidalo kolem 15 států. Jedná se například o Kanadu, Polsko, Lotyšsko či Švédsko. Zapojené státy by měly přispět zhruba 35 miliard korun. Česká muniční inciativa se tak setkala s výrazným úspěchem a již teď se jí podařilo získat daleko větší kapacity, než měla původně v plánu. Inciativa sbírá pozitivní ohlasy po celém světě a opozice začala žárlit.

Petr Fiala díky tak velkému úspěchu Česka v pomoci Ukrajině, zavítal do Bílého domu. Pochvaly se mu dostalo, jak od prezidenta Joe Bidena, tak od široké řady světových státníků jako je David Cameron, Olaf Scholz či Emmanuel Macron.

Pro opozici je to ale stále málo. Tam, kde se česká iniciativa ukázala jako nové neotřelé řešení, vidí hnutí ANO jen skrytou korupci. Andrej Babiš neustále útočí na původ munice i na její cenu. Žádá vládu, aby uvedla věci na přímo. Zveřejnění těchto informací by ale celou operaci ohrozilo. Ministerstvo obrany z důvodu bezpečnosti nemůže specifikovat množství munice, přesný termín dodání ani odhadované náklady či zdrojové země. Andrej Babiš si přesto na svém Facebooku obléhá triko „No war“, nazývá českého premiéra ukrajinským a navrhuje, aby se na Ukrajinu posílala dezinfekce.

Je to právě celosvětový ohlas a úspěch české vlády, co leží v žaludku hnutí ANO. Není se ale čemu divit. Andrej Babiš se tak velké „slávy“ naposledy dočkal, když při prezidentská kandidatuře popřel spojenecké závazky a odmítl, že by v případě válečného konfliktu Česko mělo pomoct napadenému Polsku.


štítky: #