Texty

Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.

Ke stávce učitelů jen pár poznámek. Rozpočet školství roste o osm miliard, platy učitelů porostou a financování asistentů pedagoga se nezmění. Problémem skutečně jsou nízké platy nepedagogických pracovníků (školníci, kuchařky). Na zamyšlenou ale dávám otázku, jestli skutečně potřebujeme v každé škole jednu jídelnu, hospodářku, školníka atd. Z mého pohledu by bylo lepší tyto lidi sdílet mezi více školami. A to chce reformu, a ta chce ještě trochu času. Mimochodem podobně je to u některých úřednických pozic v malých obcích.

Stávkovat chtějí i lékaři, u kterých frustraci chápu – hlavně u absolventů, mladých lékařů. Ministerstvo proto nabídlo navýšení odměňování všech zdravotníků o zhruba 1,7 miliardy korun a plošné navýšení tarifních tabulkových platů o 5 %. Návrh garantoval platy lékařů v přímo řízených nemocnicích u čerstvých absolventů lékařské fakulty na minimálně 44 578 Kč po státnicích, po kmeni na minimálně 52.444 Kč a po atestaci na minimálně 65 061 Kč. Odbory na tento návrh řekly bohužel ne.

Bizarní stávky typu Škoda auto, kde je průměrná mzda 65 tisíc korun ročně skutečně pochopit nedokážu. Vedení Škoda Auto stávka nevadí, také automobilce se totiž nelíbí zavedení stropu ročního objemu nedaněných benefitů. Tak snad jen připomenu, že největším příjemcem peněz z programu Antivirus (za Babišovi vlády) byla automobilka Škoda Auto. Stát jí v době epidemie na mzdy poskytl přes 1,3 miliardy korun.

Stávka obecně je podle mě hlavně PR šéfů odborů, kteří nechtějí vyjednávat. Chtějí si diktovat podmínky, a to přesto, že jednotliví ministři nabízejí kompromis. Stávka prostě bude za každou cenu, protože potřebujeme mediální zásah a peskovat vládu zleva zprava. Takhle se buduje sociální smír? Těžko. Požadavky odborů jsou navíc v duchu: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit. To potvrzuje, že absolutně nechápou problémy související se současnýmschodkem státních financí.

Kombinovat nároky všech prostě nejde. Bohužel. Vláda dělá ve stávajícím složení maximum pro to, aby konsolidovala státní rozpočet, má za sebou více než 70 konkrétních úspěchů (k dnešnímu dni už asi 100) a připravuje reformy i strategické investice. Bohužel se to ale v přebujelém státním systému dělá velmi složitě.


Chládek Michal

Michal Chládek

místopředseda
štítky: #