Texty

Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

Má-li nová podoba důchodové reformy vydržet déle než jen jedno volební období, je shoda mezi současnou vládní koalicí a opozicí zcela klíčová. K dialogu jsou však vždy potřeba dva. Zatímco zástupci vlády jsou k diskuzi svolní, představitelé hnutí ANO mění svá stanoviska, jak je jejich dobrým zvykem z hodiny na hodinu.

Naposledy se v celé nahotě tento přístup ukázal během jednání, které svolal prezident Petr Pavel. Na Hradě se sešli ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a za hnutí ANO místopředseda Karel Havlíček, šéfka poslanců Alena Schillerová a poslanec Aleš Juchelka. Schůzky se účastnil i poradce prezidenta a hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. 

Podle prvních zpráv vše proběhlo fantasticky: Strany společně jednaly o penzijní reformě a řešily mechanismus pro určování věku pro odchod do důchodu. Prezident republiky poté sdělil, že se všichni účastníci schůzky shodli na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat. 

Pak se ale z velikonoční dovolené na Maledivách vrátil šéf hnutí ANO Andrej Babiš , celou dohodu napadl a veškeré snahy o nalezení kompromisu rozmetal, když odmítl zejména možnost zvýšení věku odchodu do důchodu. Zástupci hnutí ANO si pak vzpomněli, že byl jejich postoj vlastně špatně interpretován a s ničím takovým nesouhlasili.

Šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Vít Kolář na toto vyjádření reagoval tím, že nikdo z účastníků schůzky nesouhlas s jejími závěry nevyjádřil, naopak shodu může potvrdit 15 očitých svědků. 

„Když se podíváte na záznam tiskové konference, kde prezident shrnul závěry schůzky, je patrné, že paní Schillerová ani pan Havlíček jeho slova nevyvraceli,“ řekl Kovář. „Popřít lze něco, co se stalo mezi čtyřma očima, ale ne v přítomnosti patnácti lidí,“ dodal.

Následně hnutí ANO přišlo s verzí, že má připravený svůj vlastní návrh důchodové reformy, a to bez nutného zvyšování odchodu věku do důchodu. Ukázat jej však odmítá a nemůže ani naznačovat, dokonce ani hlavní teze a parametry. Bude to možná ten stejný návrh, který mělo celých osm let, kdy bylo u moci. I ten však tehdy nějak zapomnělo ukázat, natož prosadit. Zajímavé ale je, že  v předminulém volebním období ANO zvýšení důchodového věku prosazovalo. V té době se ale  snažilo tvářit jako středo-pravicová strana.

Že by žádná taková reforma vůbec neexistovala? Že by snad představitelé hnutí ANO lhali? Bez zvýšení věku pro odchod do důchodu žádná smysluplná důchodová reforma udělat nelze, ví to všichni, jen  ANO se to bojí přiznat svým voličům.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #