Texty

Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

Že je Jižní Korea jednou z nejvýznamnějších a rychle rostoucích světových ekonomik (4. největší v Asii, 12. největší na světě), asi není nutné připomínat. V posledních letech se jí navíc daří navazovat spolupráci ve středoevropském regionu. Typickým příkladem je Polsko, pro které Jižní Korea představuje klíčového zbrojařského dodavatele. Poláci už dokonce převzali část moderní výzbroje – tanků K2 Black Panther a samohybných houfnic K9. Součástí zbrojních zakázek za stovky miliard korun jsou i bojové letouny. Korejci budou stavět i jednu z polských jaderných elektráren.

Ekonomický růst Jižní Koreji obzvláště kontrastuje ve srovnání s jejím severním sousedem. Zdroj: Respublika Narodnaya, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Prostor pro spolupráci je zkrátka obrovský. Premiér Petr Fiala se při jednání se svým protějškem zaměřil právě na možnosti ekonomické spolupráce. Jednou z priorit byla jaderná energetika, korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se účastní tendru na dostavbu Dukovan. Korea může do budoucna pomoct i s rozvojem menších modulárních reaktorů.

Dalším důležitým bodem jednání bylo téma gigafactory: „Takový projekt by byl přínosem pro náš automobilový průmysl. A i v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut“, řekl Petr Fiala. Kromě těchto bodů přišla při jednání řeč i na možnost účasti korejských firem na výstavbě vysokorychlostních tratí.

Jižní Korea se v posledních letech stává naším významným obchodním partnerem. Obrat vzájemného obchodu dosáhl loni výše 118 miliard korun (byť je saldo pro Českou republiku záporné). Spolupráce dlouhodobě funguje a vláda do značné míry reaguje na přirozenou poptávku českých podnikatelů, kteří se v letošním červenci zúčastnili úspěšné podnikatelské mise Svazu průmyslu a obchodu do Koreji a Japonska. Podobná jednání jsou prvním konkrétním krokem pro Restart Česka.


Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik
štítky: #