Texty

Inflace na 2,3 %. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3 %. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

Inflační cíl České národní banky se dlouhodobě pohybují okolo dvou procentních bodů, v minulých letech jsme však byli bohužel svědky mnohem vyšších hodnot. Nezřízené rozdávání způsobené covidovými rozpočty, z nichž však většina?i dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu s covidovou pomocí nesouvisela, stejně jako bezprecedentní energetická krize a válka na Ukrajině vystřelily v loňském roce růst spotřebitelských cen do dvojciferných hodnot.

Inflační cíl ČNB je tak již na dohled a již nyní se pohybuje v tzv. tolerančním pásmu. Úroveň nárůstu spotřebitelských cen je nejnižší od března 2021.

Oproti prosinci inflace poklesla o 4,6 procentního bodu, když tehdy dosáhla 6,9 procenta. Za celý loňský rok pak průměrně činila 10,7 procenta a byla tak třetí nejvyšší v historii naší země.

Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce. Potraviny ale  zlevnily, přestože ještě před několika týdny opoziční představitelé tvrdili, že dojde k pravému opaku. Snížení DPH na potraviny se projevilo přesně tak, jak vláda předpokládala.

Navíc se zdá, že stále více budou zlevňovat i ceny energií. Nenaplnily se žádné katastrofické scénáře, které tvrdily , že při navrácení poplatků za obnovitelné zdroje, zrušení cenového stropu a zvýšení cen regulované složky elektřiny vyskočí ceny energií opět do astronomických výšin.

Naopak ČEZ od poloviny února zlevní své fixované produkty v průměru o několik stovek korun za megawatthodinu (MWh), ceníky postupně snižuje také innogy, E.ON nebo Epet. Elektřina na nejběžnější sazbě zlevní při tříleté fixaci v průměru o zhruba 480 korun za megawatthodinu, při tříleté fixaci bude první rok za 3590 Kč za MWh, druhý rok o 300 Kč levnější a třetí rok bude za 2890 Kč za MWh. U plynu bude průměrný pokles 220 Kč za MWh. Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, letos v lednu klesla o jedenáct procent. Cena elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o dvanáct procent.

Vývoj inflace už dnes okomentoval i premiér České republiky Petr Fiala (ODS). Ten uvedl, že bychom letos měli pociťovat i růst reálných mezd. Mzdy by měly růst o pět až deset procent. To všechno se podle premiéra projeví v ekonomické situaci lidí a v jejich důvěře v budoucnost.

Zdá se, že těžké období je za námi. Zvládli jsme to a můžeme si konečně chvíli oddechnout.

 


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik