Texty

Mccarthismus z Wishe. Kdo je tady ruský agent a co je to ten Západ?

Patříme na západ! Heslo, které používalo mnoho politiků na plakátech, v debatách… až se z něj stalo klišé. Co to ten Západ je? A skutečně všichni, kdo se Západem ohánějí, vyznávají jeho hodnoty?

V době zločinecké ruské vyvražďovací války proti svobodné Ukrajině se může stavět proti oběti jen opravdu bezcharakterní lidský zmetek anebo člověk s palicí vymytou antičeskou a antizápadní propagandou. Od jisté doby odmítám dělat kompromisy s těmito názorovými proudy. Část rádoby intelektuální protičeské elity si vždy vybere jednoho pomateného zahraničního experta, který mimoděk razí ruský výklad dějin či současnosti, a donekonečna jeho nesmysly recykluje na sociálních sítích a – bohužel – někdy i v mně milých médiích.

Podle výzkumů národního institutu SYRI pro server iRozhlas.cz věří ruským dezinformacím jen docela malé, tvrdé konspirační jádro české společnosti. A co víc, důvěra v ně nijak neroste. Jak je tedy možné, že se čím dál více setkáváme s naprosto bláznivými výplody některých (častých) hostů veřejnoprávních médií a samozvaných expertů na dezinformace a hybridní hrozby o tom, že každý, kdo nehlásá levicově-progresivistický neliberalismus je ruský agent?

V první polovině 50. let kulminoval Americe tzv. Mccarthismus. Termín pochází z období tzv. „druhé rudé paniky“ (Second Red Scare), kdy v USA ve vysoké míře probíhaly politické represe proti levicově smýšlejícím občanům. Symbolem represí se stal senátor Joseph McCarthy.

V dnešním Česku, v době sociálních sítí a zkratkovitého přemýšlení lidí bez rozhledu, kteří mají často vrozenou drzost kádrovat druhé, se můžeme dočíst neuvěřitelné věci. Nedávno jsem na twitteru slovutné bojovnice proti ruským agentům Alexandry Alvarové našel „seznam“, skrze který hezky po bolševicku kádrovala mnohé morální a prozápadní autority a dělala z nich agenty Kremlu.

V seznamu nechyběl profesor Mirek Bárta, europoslanec Alexandr Vondra nebo publicista Jefim Fištejn. Dokonce youtuber a twitterový glosátor Bratříček, který z vlastní iniciativy podporuje Ukrajinu sbírkami mezi svými podporovateli. Jediným důvodem toho byl podpis pod peticí Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP), a to několik let starý. Celkem je tam těch podpisů přes 25 000.

Tenhle Mccarthismus z Wishe ukazuje, jak se část společnosti blíží k šílenství. Svoboda slova je jednou ze základních hodnot Západu. Ano, ve většině států našeho civilizačního okruhu je nějak zákonem omezena – zejména v rovině vyhrožování fyzickým násilím apod. Ale od toho jsou zákony a Alexandra Alvarová je nemusí suplovat.

Jistě pod tou peticí najdete zástupce různých názorových proudů. Zároveň platí, že skutečnost, že se někteří představitelé SOSP vyjadřují na sociálních sítích na hraně toho, co se dá nazvat „konstruktivní kritika postoje Západu“, a někdy z toho vyleze čistá ruská propaganda, nemůže a nesmí v civilizované společnosti znamenat, že někdo, kdo si (tak jako Alvarová) říká „autorita v boji s dezinformacemi a ruskou hybridní hrozbou“, označí třeba zrovna Vás za ruského agenta.

Další oblíbenou manipulací je obviňování konzervativních kruhů z příklonu k Rusku. Je to absurdní zejména od lidí smýšlejících progresivně a zeleně, neboť právě jejich politická reprezentace v západních zemích je dlouhodobě placená či nepřímo podporována ze stejných peněz, jako zbraně zabíjející ukrajinské děti. Je nespočet důkazů, kde zejména německé zelené aktivisty sponzorují Rusové miliony eur. Když se ODS setkává s kritikou, že v europarlamentu sedí ve frakci s polskou partají PiS či italskou premiérkou Meloniovou, bylo by vhodné konfrontovat tuzemské parťáky německých klimaalarmistů, že jsou v partě s příjemci krvavých peněz z Ruska.

První opravdu úspěšná ruská hybridní operace v Česku byla „Ne Základnám“. Podívejme se, kdo tam tehdy byl, kdo zrazoval zájmy vlastní země a kdo pracoval pro režim masového vraha Putina. Není s podivem, že to byli komunisté, část sociální demokracie, spousta zelených a jiných levicově progresivních „pacifistů“. Nepochybuji, že pacifista je v důsledku vždy pomahač agresora. Západní a humánní je stav, že dobří lidé mají zbraně proti zlu. Kdo upírá dobrým lidem zbraně k obraně jejich zemí, je stejný zločinec jako sám agresor.

Další úspěšnou operací ruské hybridní války je třeba antijaderná lobby. Zjednodušeně lze říci, že lakmusovým papírkem proruského postoje je podpora jádra. Když se podíváte na to, jak kdo hlasuje v Evropském parlamentu, ukáže se zajímavé zjištění. Ruskou politiku proti jádru v Evropě podporují právě ti, co ze sebe dělají etalon západních demokratů. Je to směšné. Protijaderným postojem pomáhají Putinovi více než naše slavná pátá kolona.

Západ je vystaven na mixu antických, křesťanských a židovských kořenů a hodnot. Dnešní domnělé „signatury“ Západu – tedy progresivismus bez liberálního ukotvení, zelenorudý antikapitalismus a další nesmyslné, vyloženě protizápadní postoje – jsou mediálním mainstreamem nesmyslně vydávány právě za ty základní západní hodnoty. Je to lež. A je to nepochopení historie a současnosti. Západ rovná se člověk, rozum, svoboda, bezpečnost, prosperita a mix liberálních a konzervativních postojů. Do žádné z těchto kategorií nespadá klimatický socialismus, alarmismus, selektivní (anti)rasismus…

Ruský vliv v Česku nepochybně existuje. Je popsán, zkoumán a je správné na něj upozorňovat. Ovšem pokud se samozvaní bojovníci proti ruským a jiným agentům sami dostanou na takovou úroveň, že se kvůli své fanatičnosti, nerozhledu a nepochopení skutečných kořenů ruské hrozby v podstatě podílejí na jejím hlavním cíli a společnost rozdělují ještě více, bylo by dobré je tvrdě konfrontovat s fakty.

Tomuto Mccarthismu z Wishe skrze sociální sítě podléhají i jinak příčetní lidé. Tribalismus a touha „patřit do správné party“ jsou průvodními znaky. Můžete mít v profilovce stokrát ukrajinskou vlajku a můžete Rusko kritizovat sebevíc, ale pokud spolu s tím hlásáte klimatický socialismus, odmítáte jádro a prosperitu a ukazujete paranoidně na všechny okolo, jste nakonec Putinův člověk. A to čistě z vlastní hlouposti.

Převzato z Info.cz


štítky: #