Texty

Podivuhodný případ Tuckera Carlsona

Kauza nejvlivnějšího amerického konzervativního moderátora a komentátora Tuckera Carlsona nabírá na obrátkách. Poté, co byla před třemi týdny ukončena jeho spolupráce s Fox News, oznámil Carlson, že se televize dopustila podvodu a porušila jejich smlouvu. Zároveň ohlásil, že ve své show bude pokračovat na Twitteru. Proč je to důležité a jaké jsou širší souvislosti Carlsonovy kauzy?

Carlsonův konec na televizi Fox News přišel jako blesk z čistého nebe. Carlson totiž patřil mezi její největší atrakce, pravidelně jej sledovalo přes čtyři miliony diváků. 

Důvody, které většinového vlastníka televize a miliardáře Ruperta Murdocha vedly k ukončení spolupráce, nejsou zcela zřejmé. Žádný oficiální důvod udán nebyl. Oznámení o ukončení spolupráce ale přišlo týden poté, co se Fox News dohodla se společností Dominion Voting Systems na zaplacení odškodného ve výši téměř 800 milionů dolarů. Ta Fox News zažalovala kvůli pomluvám o volebních hlasovacích zařízeních, které společnost vyrábí. Carlson se na na jejich šíření podílel.

Mluví se ale také například o uniklých zprávách ze soukromých konverzací, kde Carlson tvrdě kritizoval vedení Fox News a vulgárně se vyjadřoval na adresu řady prominentních osobností. Další spekulují o souvislosti se žalobou Abby Grosberg, bývalé producentky, která měla čelit při práci pro Fox News obtěžování ze strany některých zaměstnanců. Carlson prý vytvářel toxické pracovní prostředí. Doposud se však Fox News za svou hvězdu vždy postavila. K tomu musíme přičíst i řadu teorií spíše konspiračního rázu – třeba, že vyhazov měla zařídit progresivní poslankyně Alexandria Ocasio-Cortez (jak by to dokázala mi osobně není zcela jasné).

Západ na rozcestí

Pravidelná rubrika Jana Hroudného vám přiblíží témata, která hýbou Spojenými státy a Británií.

Carlson každopádně u Fox News skončil a o jeho budoucnosti nebylo jasno, dokud neoznámil, že hodlá svou show přesunout na Twitter. Zatím není zřejmé, jaký bude mít jeho pořad formát a jaká témata bude řešit. Carlsona totiž asi ještě čeká právní bitva s Fox News – jednou z podmínek smlouvy totiž bylo, že nebude svou show vysílat nikde jinde. Možná se při odchodu dohodli jinak, uvidíme.

Podle Elona Muska však s Twitterem k žádné speciální dohodě nedošlo, není nic předjednané a je otázkou, jakým způsobem by měl jeho obchodní model fungovat. Na Twitteru se také nebude moci do takové míry spoléhat na své osvědčené publikum, které na Fox News tvořili spíše lidé vyššího věku. Na druhou stranu, jeho video, kterým na Twitteru oznamuje svůj návrat, zaznamenalo téměř 20 milionů zhlédnutí.

Přechod Carlsona na Twitter tak může z určitého pohledu představovat zajímavou příležitost i pro samotnou sociální síť. Podle Muskových vyjádření se zdá, že zamýšlí vytvořit platformu pro originální autorský obsah, který bude možné snadno zpoplatnit. Je Carlson první vlaštovkou? Nechme se překvapit.Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik