Texty

Podivuhodný vesmír poslance Babiše

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se přímo vyžívá jak v mnohahodinových sněmovních projevech, tak i náhlých, emotivních výkřicích na sociálních sítích. Mnohdy však bez rozmyslu doslova vystřelí informaci, která se o pár chvil později ukáže jako mylná, či dokonce záměrně lživá. Naposledy takto přestřelil, když kritizoval vládu Petra Fialy za neaktivitu při repatriaci českých občanů z teroristy napadeného Izraele. Prakticky ve stejný čas však ministr Lipavský už jednal se špičkami izraelského státu a vládní letoun se plnil našimi  občany při repatriačním letu.

 

Zahraniční politiku nejde dělat na sociálních sítích. Komunikační styl Andreje Babiše v mnohém připomíná zmateného pána, který nadává na mrak, protože právě zakryl slunce. Kritika vlády ohledně repatriace českých občanů z Izraele, který byl v minulých dnech napaden teroristy z hnutí Hamás, již ale není pouze úsměvná. Pojetí politiky, kdy by předseda Babiš před odletem repatriačních letů vše prozradil na svých sítích a ještě se nechal vyfotografovat na letištní ploše se zachráněnými občany, totiž přímo ohrožuje nejen bezpečnost takovéto operace, ale i celé České republiky a našich zastupitelských úřadů v zahraničí. 

Zatímco ministryně obrany Jana Černochová spolu s ministrem zahraničí Lipavským v tichosti a s rozmyslem vymýšleli plán, jak české občany co nejdříve dostat zpět do vlasti, poslanec Babiš na svých sociálních sítích vykřikoval o nečinnosti vlády a že on by málem osobně pro naše občany zajel snad i na kole. Když ale sám dostal příležitost pro české občany něco udělat, co udělal doopravdy? Odletěl soukromým privat jetem na fotbal do Albánie. To, že by skutečně mohl vyzvednout pár našich občanů, ho jistě  nenapadlo ani na vteřinku. Asi takto funguje vesmír Andreje Babiše.

Když pak bylo jasné, že vládní speciál z letiště Davida Ben Guriona evakuoval potřebné, rozhostilo se ve vesmíru sociálních sítích Andreje Babiše hrobové ticho následně vystřídané nestoudnou poznámkou, že konečně díky jeho tlaku došlo k repatriačnímu letu.

Další pokračování parazitování na napadeném Izraeli je snad ještě tragikomičtější příběh. Pár hodin po útoku na našeho blízkého spojence přišlo opoziční hnutí ANO s myšlenkou na přesun české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma. Na první pohled záslužný akt solidarity s našimi izraelskými přáteli však v sobě skrývá podstatnou trhlinu. Sám Babiš totiž v minulosti přesun českého zastoupení do Jeruzaléma zatrhnul a stavěl se proti němu. Celá situace jen dokresluje, že bývalý pan premiér nemá žádné hodnotové ukotvení.  Nezáleží mu ani na spojenectví s Izraelem, jde mu pouze a jen o vlastní politický prospěch a svůj názor změní, kdykoliv se mu to hodí. Obdobné veletoče ostatně předvedl už několikrát, třeba když své hnutí z původně středo-pravicového přetvořil v  levicově-populistické, aby se jej následně pokusil předvést jako konzervativní subjekt.

Andrej Babiš není ani levicový natož pravicový politik. Jde o populistu, jenž neváhá popřít naprosto vše, co kdy řekl nebo udělal. Tuto skutečnost v celé své nahotě dokreslují i jeho sněmovní výstupy. Když o sobě expremiér tvrdí, že mu jde o blaho země a vše dělá pro lidi, mohl by se zamyslet nad jednoduchým číselným vyjádřením. Jeden vypravený repatriační let do Izraele stojí cca 400 000 Kč. Jeden den blokací Poslanecké sněmovny pak přijde zhruba na 4 miliony korun. Pokud by si pan poslanec odpustil svůj šestihodinový projev, ve kterém neřekl zhola nic, mohlo by se takových repatriačních letů vypravit zhruba pět!

V takových rovinách se ale ve vesmíru předsedy Babiše nepřemýšlí. Nic by z toho totiž nevytěžil a neměl žádný osobní prospěch maskovaný obavou a péčí o české občany a naši zemi. Naproti tomu současná vláda možná není mistrem světa v mediální prezentaci, avšak pracuje s rozmyslem a v klidu ve prospěch nás všech.

 


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #