Texty

SPOLU se starosty – Brno-Starý Lískovec

Starý Lískovec, klasické „komunistické“ sídliště, kde v celostátních volbách dominuje levice a v prezidentských volbách zvítězil Miloš Zeman. Když si však místní volí starostu, opakovaně sáhnou po kandidátovi z ODS – už 16 let vede tuto brněnskou městskou část Vladan Krásný.

Vladan Krásný, dlouholetý starosta Starého Lískovce (ODS)

Pane starosto, na co jste za dobu svého působení pyšný? Co se vám povedlo? 

Já se neumím chválit, to ať dělají jiní. Řeknu to jednoduše a stručně. Těší mě, že tam, kde to šlo, se podařilo Starý Lískovec kompletně proměnit. S výjimkou části staré zástavby je to tu klasické sídliště, na pár kilometrech čtverečních je tu oficiálně přihlášených 10 000 lidí (ale žije jich tu ve skutečnosti přibližně 15 000) se vším, co to obnáší. Bolševik při stavbě například vůbec nepočítal s tím, že v každé rodině budou mít auta. Ale dnes není ani výjimkou, že na jeden byt je jich klidně pět. Parkování je obrovský a naprosto neřešitelný problém. Na auta prostě mezi domy není místo a není se ani kam rozšiřovat – jsme uzavřeni dálnicí, železnicí, přivaděči a ovocným sadem.

Problémem je i velká fluktuace, byty se hodně pronajímají. Ale na druhou stranu se tu zbudovala dětská i sportovní hřiště, všechny školy a školky jsou opravené, zateplené, plně vybavené, když bylo třeba, tak i rozšířené. Třeba aktuální dostavba základní a mateřské školy na Elišce Přemyslovně, to je splněný sen, u kterého jsme nevěřili, že se může podařit.  Přestože je tu hodně mladých rodin, nemáme problém s umísťováním dětí a ještě je místo i pro „přespolní“ a některé mladší tří let. Jsou tu obchody, kompletní základní služby, hodně zeleně, pěkně upravené plochy pro aktivní i pasivní odpočinek. Mám radost, když jdu do práce nebo domů a říkám si, tak tohle jsem si před lety vysnil a teď to tu je. Z různých průzkumů víme, že tu lidé žijí rádi. To tak rozhodně být nemuselo.

Jaké jsou vaše největší výzvy do budoucnosti?

Víte, u některých projektů se zdá, že nepůjdou zrealizovat. Třeba hřiště na Bosonožské. To vypadalo, že to prostě nepůjde. Nakonec jsme museli jít až do změny územního plánu, ale hřiště stojí a slouží svému účelu. Vždycky říkám, nenoste mi spousty argumentů, proč to nejde, řekněte jeden, kterým se to posune dopředu. Prostě když se chce, tak to jde.

Dětské hřiště na Bosonožské

Ale v určitých okamžicích tu víru ztrácím. Třeba právě to parkování. Snad se nám teď ještě podaří vybudovat dvě větší parkoviště a získáme dalších asi 300 parkovacích míst – ale pak už mě nic nenapadá. Jedině parkovací domy, ale ty městská část ze svého rozpočtu nikdy stavět nedokáže. Rozhodně nechceme sahat do zeleně, to nechce nikdo, ale kde ty auta budou parkovat, to fakt nevím. Spousta dalších nesmyslných překážek vzniká kvůli neuvěřitelné byrokracii, a je to stále horší a horší. Zažíváme stovky fakt absurdních situací způsobených tím, že o našich věcech rozhodují lidé, kteří o daném problému vůbec nic neví. Dělají to „od stolu“, a to se pak nestačíte divit. Ale jsou i věci, na které se těším. Třeba další etapy revitalizace vnitrobloků.

Jak hodnotíte vznik koalice SPOLU?

Přiznám se, že mě na začátku vadilo, že to nebylo důkladně projednáno se členskou základnou. Já jsem hodně velký konzervativec, liberální v ekonomických, ale konzervativní ve společenských záležitostech. Pro mě byly a jsou zásadní tzv. Poděbradské artikuly (nedotknutelné soukromí, levný stát, nezadlužená budoucnost a solidarita zodpovědných, pozn. red.) a mrzí mě, že se od nich vzdalujeme. Ale teď ta koalice je daná a já vůbec nerozumím těm, kteří mají pocit, že do toho musí za každou cenu před volbami kopat. Toto spojení já teď fakt pranýřovat nebudu, protože musíme získat dostatečný počet hlasů a zastavit to, co se se s tímto státem děje. K tomu slouží tato koalice. A pokud do ní někdo teď před volbami kope, pak dělá medvědí službu i sám sobě. Kritiku a kopání si nechme po volbách.

Dětské hřiště Sluníčka

A jak by měla vypadat „velká politika“, pokud koalice SPOLU uspěje? 

Rozhodně ne koalici s ANO! Koalici s Piráty jedině za předpokladu, že budeme hrát hlavní roli, jinak raději do opozice. Raději pořádná opozice než jen nějaký „fleky“. A i když se to podaří, tak fakt nezávidím nikomu, kdo v té vládě bude. Tedy jestli vůbec nějaká bude. Myslím, že Zeman je schopen to táhnout v provizoriu až do prezidentských voleb.

No a co se programu týče: Opravdu se musí něco udělat s tou strašnou byrokracií. Pořád se o tom jen mluví. Ale bude na to odvaha? Každému musí být jasné, že když sáhne na živobytí státních úředníků, zredukuje nabubřelou veřejnou správu, přijde o obrovské množství hlasů. Malý, silný stát, to je základ. Mě to přerozdělování strašně štve. Ale dá se to dneska vůbec změnit? Uvidíme.