Texty

Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

Aktivisté premiéra nařkli, mimo jiné, ze schvalování genocidy, což je poměrně bizární. Sami na akci skandovali hesla typu „From the river to the sea, Palestine will be free“, které od počátku odkazovalo ke zničení Izraele a odstranění jeho obyvatel. Podle tiskové zprávy zástupců Ministerstva vnitra, policie a Nejvyššího státního zastupitelství může být jeho používání za určitých okolností trestným činem.

Důležité ale je, že se zas a znovu ukazuje, že místní propalestinští aktivisté jsou jen parta křiklounů a užitečných idiotů. Svojí  hlasitostí ukazují spíše slabost vlastních  argumentů a neschopnost vést kultivovanou diskuzi.

Úplně stejně se nedávno projevila skupina Akademici*čky proti apartheidu, když volala po odvolání Ireny Kalhousové, snad největší české expertky na Izrael, z Karlovy univerzity. Opět jde o nátlak anonymního davu, vůči kterému se naštěstí univerzita ohradila.

Izabella Tabarovsky ve svém článku, který v překladu vyšel v časopise Kontexty, dokládá, jak progresivní „antisionistická“ rétorika vychází z jazyka sovětské protiizraelské propagandy a zmiňuje pamflet z roku 1984 s názvem Sionisté spoléhají na teror: „Anglicky čtoucímu publiku v něm bylo vyloženo, že sionisté jsou genocidní a rasističtí kolonialisté uchylující se ve službě globálnímu imperialismu k nacistickým metodám – a proti nim stojí palestinské antikolonialistické a národněosvobozenecké hnutí. Výrazy „genocida“, „teror“ a „rasistický“ se na 76 stránkách pamfletu v různých podobách objevují asi třistakrát a stokrát je zdůrazněno navázání sionistů na CIA, MI6 a přirozeně Mosad.

Je poměrně znepokojující, že této propagandě podléhá část vysokoškolsky vzdělaných lidí. Navzdory tomu, že je situace v Česku nepoměrně klidnější než na amerických kampusech, kde je nárůst antisemitismu naprosto evidentní, bychom měli být obezřetní.

Buďme rádi za postoj, který nejvyšší čeští představitelé včetně prezidenta a premiéra vyjadřují už od 7. října 2023, kdy došlo k jednomu z nejhorších poválečných pogromů na Židy. Česká republika stojí na správně straně dějin a je potřeba to opakovat.


Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik
štítky: #