Texty

V Argentině vyhrál kapitalismus a Západ

Nový pravicový argentinský prezident Javier Milei složil v neděli prezidentskou přísahu. Jeho nečekané vítězství ve volbách vzbudilo obrovský rozruch. Nejedná se totiž o standardního politika. Milei svým projev připomíná spíše popovou hvězdu než státníka. Nicméně nenechme se na první dojem ošálit. Jedná se dlouholetého profesora ekonomie, který se rozhodl porazit ekonomický úpadek své země. 

Kdo vůbec Milei je a jak se stal prezidentem? Javier Milei byl na dvacet let profesorem ekonomie. Konkrétně se věnoval makroekonomii a hospodářskému růstu. Jako profesor proslul zejména liberálním pohledem na ekonomii. Sám sebe považuje za anarchokapitalistu. Svou kariéru ekonoma následně prohloubil ve Světovém ekonomickém fóru. Přesto se rozhodl vhrnout do politiky.

V roce 2021 založil pravicově-libertariánskou stranu La Libertad Avanza. Ta ve volbách získala přes 7 %. Tento výsledek mu stačil k získání mandátu poslance. Hned po zvolení způsobil poprask, kdy svůj plat začal rozdávat v tombole. Jako libertarián nebude přece pobírat plat ze státního rozpočtu. Zisk poslance mu pomohl k výraznému zviditelnění. V debatách a rozhovorech se nebál ostré rétoriky, která často vyústila k urážení oponentů. Rád je označoval urážlivým výrazem pro levicově smýšlející lidi: „leftards“. Místo odsouzení se mu dostalo chvály a podpory Argentinců. Podle nich se totiž nebál pojmenovávat věci pravými jmény. Vzrůstající popularita vedla k rozhodnutí kandidovat na prezidenta Argentiny.

Téma voleb bylo jasné. Inflace na 140 %, ekonomický úpadek země a hroutící se měna. Mileiho soupeř byl nyní už bývalý ministr hospodářství Sergio Massa. Jednalo se tedy o souboj změny se statusem quo. Po několika letech úpadku životní úrovně se Argentinci rozhodli pro změnu. A tak Javier Milei vyhrál volby se ziskem necelých 56 %. Jeho vítězství s nadšením uvítalo mnoho světových osobností. Jako příklad můžeme uvést Donalda Trumpa, Jasira Bolsonára či Volodomyra Zelenskeho.

Politické postoje

Mileův ideál je minimální stát, jenž se soustředí pouze na spravedlnost a bezpečnost. Zbytek odvětví má dle něj zajišťovat trh. Jedná se tedy o minarchistu. Tomu odpovídá i jeho volební program. První bod, který už splnil, bylo zrušení většiny ministerstev. Hned po svém nástupu do úřadu zredukoval počet ministerstva z jednadvaceti na devět. Dalšími body jeho agendy jsou zrušení centrální banky, privatizace veřejného sektoru, snižování daní, ale třeba i přistoupení k americkému dolaru. Společensky se dá považovat za liberála s příměsí konzervatismu. Je pro legalizaci drog a prodeje lidských orgánů. Zároveň však brojí proti potratům. Prosazení některých bodů bude mít těžké, jelikož potřebuje souhlas parlamentu. V něm nemá dostatečnou většinu. Nezbude mu tedy nic jiného než spolupracovat s dalšími politickými subjekty.

Pro nás je nicméně důležitý jeho postoj k zahraniční politice. Zde se jedná o naprosto prozápadního politika. Milei je silným zastáncem Ukrajiny a Státu Izrael, čímž se liší od zbytku Jižní Ameriky. Jako prezident chce prosadit přemístění ambasády do Jeruzaléma. Ještě před zvolením poslal jasný vzkaz do Moskvy a Pekingu, že v případě zvolení odstoupí od připojení k BRICS. Zároveň dodal, že Argentina jako stát nebude obchodovat s komunistickými a totalitními režimy. Můžeme tedy slavit. V Argentině vyhrál kapitalismus a Západ.


štítky: # #