Texty

Vláda SPD a ANO by nás zatáhla přímo do chřtánu Ruska

Sněm hnutí ANO v podstatě nepřinesl nic zajímavého. Jak předseda hnutí Andrej Babiš před sněmem určil, tak bylo odhlasováno. O mnoho zajímavější a pro budoucnost naší země děsivější poselství přinesl Babišův rozhovor po obhajobě předsednické funkce.

Za prvé naprosto roztrhal mýtus o Havlíčkovi jako stínovém premiérovi, o kterém se skoro rok snažil přesvědčit úplně všechny, a natvrdo vyhlásil, že premiérem bude jedině on sám. Tečka. Být teď v těle Karla Havlíčka, připadal bych si jako tzv. užitečný idiot a se vším bych Andrejovi praštil. Pokud panu bývalému dvojministrovi zbylo aspoň stopové množství jeho páteře, měl by odejít z čela stínové vlády, nebo alespoň připustit, že je to jen pouhý reklamní trik.

Pro budoucnost naší země je ale mnohem závažnější druhé poselství:  Andrej Babiš poprvé nevyloučil přímou vládní spolupráci s extrémistickým a proruským hnutím SPD. Doslova pak uvedl, že tento pochybný spolek osob se zvláštní obavou z mikrovlnek, zastupuje přes půl milionu voličů a nevidí tudíž důvod, proč by měl spolupráci s nimi zavrhovat.

Následně se pak poslanec Babiš ostře pustil do nejsilnější vládní strany – ODS, a spolupráci s ní naprosto zavrhnul. To je dobrá zpráva! Alespoň tak snad konečně ustanou ty věčné debaty o tom, že se určitě ODS a ANO po volbách spojí do vládní koalice. Neznám osobně v ODS nikoho, kdo by o tom byť jen uvažoval, navíc drtivá většina voličů ODS si tento krok absolutně nepřeje. Těmto spekulacím je tak snad jednou provždy konec.

Hnutí ANO už velmi dlouho pošilhává po voličích Tomia Okamury, Jindřicha Rajchla a další podobných šílenců, jež na náměstích vykřikují svoje pravdy vyčtené z dezinformačních a proruských webů. To je také důvod, proč  v posledních měsících čelní představitelé ANO mnohokrát zpochybňovali naši pomoc Ukrajině, naše ukotvení na Západě a v Evropské unii či NATO.. Tuto linku rozjel sám Babiš už před prezidentskými volbami, když prohlásil, že by našemu spojenci  Polsku nepřišel na pomoc, pokud by bylo napadeno. Alena Schillerová zase prohlašuje, že nechce nové stíhačky, že chce mír. Repliky jako převzaté od “kolegů z Václaváku”.

Takže ano, případné spojení SPD a ANO na vládní úrovní by těžce podkopalo naše pracně budované západní pozice  a dozajista by pootočilo kormidlem směrem  k Rusku.

To je hrozba, kterou nesmíme dopustit!

Jistě, současná vláda není dokonalá, leccos se jí dá vytknout, ale v zrovna v zahraniční politice je její práce na jedničku s hvězdičkou. Naše bezpečnost a svoboda nejsou zadarmo, je třeba do nich investovat a občas i něco přetrpět na úkor vlastního pohodlí.

Chápu zklamané vládní voliče, ale teď není čas ani prostor váhat, vláda SPD a ANO by nás připravila o to nejcennější.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #