Texty

Zaměřeno na školství – Rozhovor s Karlem Součkem, místostarostou Tišnova (ODS)

Tišnov je malebné městečko vzdálené asi půl hodiny jízdy severozápadně od Brna. Je proslulé svým krásným okolím a pohodovým bydlením. Jeho současné vedení má však vyšší ambice a nám se jejich nápady zdají natolik inspirativní, že jsme se rozhodli o ně s vámi podělit. Jde totiž o tolik skloňované i proklínané české školství, v němž mohou zastupitelé, coby zástupci zřizovatelů místních škol, hodně pomoci, ale bohužel i uškodit.   

Co stálo za celým řetězcem událostí, v jejichž středu stojí zajištění kvalitního vzdělávání na místních školách? 

Naše základní myšlenka je vlastně celkem prostá. Jsme blízko velkému městu a zdá se být logické, že se schopní a aktivní lidé přesouvají tam. Ale musí to tak být? Já sám jsem léta pracovat v jednom úspěšném IT strartupu. Sám na sobě jsem si ověřil, že člověk může pracovat odkudkoliv, pokud pro to má dobré podmínky. V Tišnově se krásně bydlí, je tu veškerá občanská vybavenost, služby, obchody, máme nádherné okolí, je tu bezpečno a klid. Proč tedy pracovat (ale také třeba nakoupit nebo jít do restaurace) někde jinde a do Tišnova se pak přijet jen vyspat? Co musíme změnit, abychom si schopné lidi udrželi se vším všudy? Samozřejmě, jedna odpověď se nabízí – potřebujeme kvalitní lokální zaměstnavatele, kde se uplatní vzdělaní lidé, kteří očekávají nadstandardní výdělky. Čili potřebujeme do Tišnova dostat firmy, která přináší vysokou přidanou hodnotu, ideálně asi IT (ale nyní jednáme se strojírenskou firmou, která tyto požadavky také splňuje). Ovšem na co takovou firmu právě sem nalákáme? Musíme prostě nabídnout něco navíc. Alfou a omegou všeho je kvalitní školství, které bude produkovat kvalitní absolventy. Naše přidaná hodnota musí být v místních školách, které budou umět reagovat na měnící se dobu a které vychovají potřebné experty, ale zároveň nabídnou i kvalitní školní a mimoškolní aktivity dětem dobře situovaných místních obyvatel. Jedno prostě souvisí s druhým. Už nyní jsme rozšířili nabídku kroužků o velmi moderní a žádané oblasti jako je IT a AI. Spolupracujeme také s brněnskou Vidou, která nám tu dělá volnočasové programy pro děti. Snažíme se podchytit a zaujmout nadané děti, aby svůj talent jednou přetavily třeba do vlastní firmy nebo pracovaly z Tišnova pro firmu klidně na druhém konci světa, vydělaly si slušné peníze a tady je utratily. 

Mnozí zřizovatelé, ale i rodiče hodnotí dobrou školu jen podle toho, co se na ní podařilo opravit, dostavět či nakoupit, ale my se musíme soustředit i na to, co a jak se na ní učí. Zda ředitel dokáže vést svůj tým i po pedagogické stránce, zda jsou žáci a studenti připraveni na výzvy budoucnosti, nebo zda se jen memorují to, co kdysi jejich rodiče. Pro nás ve SPOLU je školství jedno z klíčových témat, proto jsme si na radnici vyjednali gesci školství a máme i předsedu školské komise. Úzce spolupracujeme se všemi školami. Kromě základních škol tu máme i gymnázium a střední školu, která je spojena se základní školou pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (SŠ a ZŠ Tišnov). Jejich zřizovatelem je sice kraj, ale tady se plně projevila výhoda spolupráce na různých úrovních. Spolupráce našeho města, kraje i ministerstva školství prostě zafungovala naprosto výborně a nezastírám, že je to i díky tomu, že si rozumíme, protože jsme všichni ze SPOLU.   

NENÍ JEN BRNO A PRAHA

SPOLU má obrovské množství starostů, místostarostů a zastupitelů po celé České republice. Většina z nich odvádí opravdu výbornou práci, do médií se však dostanou většinou jen ti, kteří jim dobré jméno nedělají. Lidem, kteří denně pečují o naše města a vesnice, mnohé dlužíme, tímto projektem bychom to chtěli alespoň trochu napravit. Přineseme vám postupně několik rozhovorů s inspirativními lidmi, o jejichž myšlenkách a jejich realizacích by se mělo vědět.   

Co se tedy konkrétně podařilo?

V rekordně krátkém čase se nám podařilo na naší střední škole (SŠ a ZŠ Tišnov), která nabízí učební obory, vybudovat lyceum s velmi atraktivním zaměřením a potenciálem do budoucnosti – lyceum nabízí zaměření IT technologie a Průmyslová ekologie. Je to především díky naší skvělé nové paní ředitelce Daně Staňkové, která v neuvěřitelně krátkém čase dokázala téměř zázraky. Vše je o lidech. Co léta nešlo, nejednou jde. Její energie je až nakažlivá a já můžu zřizovateli jen gratulovat k výběru. Lyceum právě nabírá první studenty (s paní ředitelkou Staňkovou a dalšími vyučujícími jsme mluvili přesně v den přijímacích zkoušek), své třídy otevře ve školním roce 2024/2025. Zájem je zatím nižší, lyceum asi bude vypisovat i druhé kolo přijímacího řízení, protože i přes veškerou snahu a inzerci se o něm dosud málo ví. Ale jsme přesvědčeni, že už příští rok to bude jinak a my začněme psát  další kapitolu tišnovských dějin v oblasti školství. Budeme v Tišnově vychovávat studenty v oborech  připravených na výzvy 21. století. 

Ale už nyní se projevují první benefity. Na novém lyceu budou učit místní kvalitní učitelé, kteří dlouhá léta dojížděli na prestižní střední školy do Brna. A pokud se vše povede tak, jak si představujeme a jak na tom pracujeme, budeme tu za pár let mít třeba stovku velmi dobře vydělávajících lidí, kteří zde budou chtít nejen “přespávat”, ale i nakupovat, chodit na kávu a na obědy, prostě budou chtít utratit své peníze “doma” a jiní lidé jim ty služby nabídnou – vzniknou nové kavárny, restaurace, služby pro rodiny s dětmi… Tím získá celý Tišnov a všichni jeho obyvatelé.       

Novou školou to ale nekončí. Co nabízíte dál?

Ne, lyceem to nekončí. Mladí absolventi musí mít důvod zůstat, to znamená, že zde musí mít dobré podmínky pro své začínající podnikání. Pořádáme proto například kurzy pro začínající podnikatele, nebo pro ty, co už podnikají, ale potřebují si své znalosti zlepšit. Máme už 100 absolventů. Ale ani to nestačí. Jako mladý začínající podnikatel potřebujete také prostory a místo, kde si svůj podnikatelský záměr ověříte, aniž by vás to finančně zruinovalo. Zavedli jsme proto něco jako “startovací obchodní prostor”. Můžete si pronajmout malý obchůdek za velmi výhodných podmínek a na půl roku si v něm “vyzkoušet” své podnikání. Teď aktuálně se nám tu rozbíhá projekt dvou žen na mateřské dovolené. Napadlo je, že by mohly uspět s půjčovnou finančně nákladných hraček. Znáte to, máte doma velmi drahou hračku, která za chvíli přestane bavit, je asi lepší si ji půjčit a pak jinou… Pokud jim jejich podnikání “na zkoušku” půjde, přejdou do normálního tržního prostředí, pokud ne, rozpočet mladé rodiny to nezničí. Přidanou hodnotou je i to, že mladé maminky nepřijdou během doby, kdy pečují o své děti, o kontakt s pracovním prostředím a společnost nepřijde o jejich potenciál. Velmi podobně rozjíždíme i sdílené kanceláře. Chceme nabídnout coworking, kde si pronajmete stůl s veškerým špičkovým kancelářským vybavením za zlomek ceny, než byste museli investovat do vlastní kanceláře. Toto je běžné na celém světě, ale my to potřebujeme dostat i do menších českých měst jako je Tišnov. Věříme, že časem by z toho mohl být i takový podnikatelský hub. Místo, kde se potkávají zajímaví lidé se zajímavými nápady. Vznikne spolupráce, ten umí to, ten zas tohle… a všichni společně pomohou Tišnovu.