Debaty

20. června 2022

BRNO – město rozvoje. Mobilita, energie, technologie

Green Deal, válka na Ukrajině, inflace, nahrazení ruského plynu a ropy – to jsou jen některé z výzev blízké budoucnosti. Jak se s touto situací vyrovnává vedení Brna? Jsme připraveni?

Pozvání na debatu BRNO – město rozvoje. Mobilita, energie, technologie, kterou iniciovala primátorka Markéta Vaňková, přijali rektor VUT Brno Ladislav Janíček, ředitel Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Jiří Nantl, analytik evropské legislativy Ondřej Krutílek a náměstek pro investice, dopravu, implementaci evropských fondů a sociální služby Robert Kerndl. Prostor coworkingového centra Clubco byl obsazen do posledního místa, tisíce lidí sledovaly debatu online.

Brno v zimě mrznout určitě nebude, i když je v současnosti z 80 %  závislé na ruském plynu:  Zelenou dostala stavba horkovodu z elektrárny v Dukovanech. Chystá se podpora udržitelných zdrojů energie (fotovoltaika na budovách), komunitní energetiky nebo efektivnějšího využití odpadů.

Město dále těží z toho, že je městem univerzit, vědeckých institucí a startupů. Spolupráce s výzkumnými týmy přináší ovoce, ať už jde o potravinovou soběstačnost, technologie pro větší odolnost plodin i krajiny nebo třeba technologie v elektromobilitě. Hodně skloňovaným tématem je dnes výzkum energie z vodíku.

Brno v neposlední řadě sklízí pochvaly za svůj přístup k evropské Zelené dohodě. Je připraveno na její požadavky a počítá s nimi ve všech svých plánech. Jako první město v Česku například zavedlo dotace na zelené střechy. Unikátním projektem je v tuto chvíli budování rozsáhlé sítě dobíjecích stanic pro elektromobily. Do konce roku by jich mělo být v provozu tři sta.

Záznam z akce najdete na Facebooku.aktuální reportáže