Debaty

12. června 2017

Ohrožuje Babiš svobodu médií?

Pravý břeh uspořádal 12. června 2017 v brněnském Semilassu velkou debatu šéfredaktorů „Ohrožuje Babiš svobodu médií?“, která se zabývala nestandardním spojením mediální a politické moci v Česku.

Své postřehy nabídly osobnosti s dlouholetými zkušenostmi z novinářského světa, které v současnosti vedou nezávislá média: Dalibor Balšínek (Echo24 a Týdeník Echo), Pavel Šafr (Forum24), František Mikš (časopis Kontexty) a Jakub Patočka (Deník Referendum). Moderátorem debaty byl předseda ODS Petr Fiala.

Řečníci často poukazovali na „stav nouze“ české demokracie: Novináři mají za normálních okolností jít politikům po krku, ne hledat řešení u jednoho stolu. „Plní tedy dnes média to, co mají? Vykonávají nějakou veřejnou službu?“ otevřel debatu Petr Fiala.

Pavel Šafr připomněl, jak je oddělení politické a mediální sféry důležité pro zachování svobody: „Jinak to řemeslo nedává smysl. V takové situaci nejsem jen analytik, ale i aktivista. Protože člověk má být na prvním místě občanem,“ prohlásil emotivně.

„Jde o to, aby tu fungovala nějaká pravidla,“ navázal Dalibor Balšínek. Stranický tisk by nebyl problém, kdyby byla zachována základní vyváženost, a ne totální dominance jedné korporace.

Jakub Patočka představil vlastní analýzu českých deníků, z níž vyplývá, že noviny Mafry referují o Babišovi jinak než ostatní. „O záporných jevech se prostě nepíše,“ shrnul Patočka.

„První kroky Andreje Babiše byly velice opatrné, chtěl zůstat v pozadí. Svou moc vybudoval až když jsme ho nechali zajít tak daleko,“ řekl František Mikš. Citoval také průzkum, z něhož vyplývá, že voličům moc nezáleží na tom, kdo média vlastní.

„Podobný problém se dá vyřešit jen tehdy, pokud s tím lidé chtějí něco dělat. V demokracii totiž nejsou nejdůležitější pravidla, nejdůležitější jsou přesvědčení demokraté,“ rozloučil se Petr Fiala se zcela zaplněným sálem.aktuální reportáže