12. června 2017

Ohrožuje Babiš svobodu médií?

Pravý břeh uspořádal 12. června 2017 v brněnském Semilassu velkou debatu šéfredaktorů „Ohrožuje Babiš svobodu médií?“, která se zabývala nestandardním spojením mediální a politické moci v Česku.

Své postřehy nabídly osobnosti s dlouholetými zkušenostmi z novinářského světa, které v současnosti vedou nezávislá média: Dalibor Balšínek (Echo24 a Týdeník Echo), Pavel Šafr (Forum24), František Mikš (časopis Kontexty) a Jakub Patočka (Deník Referendum). Moderátorem debaty byl předseda ODS Petr Fiala.

Řečníci často poukazovali na „stav nouze“ české demokracie: Novináři mají za normálních okolností jít politikům po krku, ne hledat řešení u jednoho stolu. „Plní tedy dnes média to, co mají? Vykonávají nějakou veřejnou službu?“ otevřel debatu Petr Fiala.

Pavel Šafr připomněl, jak je oddělení politické a mediální sféry důležité pro zachování svobody: „Jinak to řemeslo nedává smysl. V takové situaci nejsem jen analytik, ale i aktivista. Protože člověk má být na prvním místě občanem,“ prohlásil emotivně.

„Jde o to, aby tu fungovala nějaká pravidla,“ navázal Dalibor Balšínek. Stranický tisk by nebyl problém, kdyby byla zachována základní vyváženost, a ne totální dominance jedné korporace.

Jakub Patočka představil vlastní analýzu českých deníků, z níž vyplývá, že noviny Mafry referují o Babišovi jinak než ostatní. „O záporných jevech se prostě nepíše,“ shrnul Patočka.

„První kroky Andreje Babiše byly velice opatrné, chtěl zůstat v pozadí. Svou moc vybudoval až když jsme ho nechali zajít tak daleko,“ řekl František Mikš. Citoval také průzkum, z něhož vyplývá, že voličům moc nezáleží na tom, kdo média vlastní.

„Podobný problém se dá vyřešit jen tehdy, pokud s tím lidé chtějí něco dělat. V demokracii totiž nejsou nejdůležitější pravidla, nejdůležitější jsou přesvědčení demokraté,“ rozloučil se Petr Fiala se zcela zaplněným sálem.




aktuální reportáže

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin sdílet na google plus odebírat newsletter