Debaty

8. prosince 2020

Online: Superhrubá mzda a daně v ČR

Pravý břeh – Institut Petra Fialy ve spolupráci s IPPO – Institutem pro pravicovou politiku 8. prosince uspořádal debatu na téma mimořádného daňového balíčku, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna. Balíček přináší zrušení tzv. superhrubé mzdy a další změny, které znamenají rekordní snížení daní pro zaměstnance.

O souvislostech této reformy v diskutovali tři významní ekonomové: předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, hlavní analytik banky Creditas Dominik Stroukal a poslanec za ODS Jan Skopeček. Debata proběhla online na sociálních sítích a během prvních hodin od vysílání zaujala kolem 4 000 diváků.

Hosté se vesměs shodli, že zrušení superhrubé mzdy je pro českou ekonomiku krok správným směrem, který přináší zjednodušení pro všechny, kdo mají příjmy ze závislé činnosti. Menší shoda panovala ohledně načasování reformy (pokud nedojde k úsporám ve výdajové stránce, znamená zrušení superhrubé mzdy další navýšení plánovaného deficitu pro rok 2021, který je už teď nejvyšší v historii). Mimořádně důležitá je také otázka, zda můžeme očekávat, že se ušetřené peníze projeví na spotřebě, a nakolik by se pravicová politika vůbec měla tímto argumentem omezovat.aktuální reportáže