Debaty

1. prosince 2022

Putin a společenské zlo – očima ruské kulturní opozice

Pozvání k diskuzi, kterou uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku ve spolupráci s Mladými konzervativci a Mladými občanskými demokraty, přijala Ivana Ryčlová, překladatelka a autorka knih o ruské kultuře. Debatovali jsme o současném stavu ruské kultury, nechyběla ani ohlédnutí do minulosti a historická srovnání.

Současná situace je pro ruské opoziční umělce neutěšená podobně jako v minulých dobách. K omezování svobody dochází postupně od nástupu Vladimira Putina do prezidentské funkce v roce 2000. Umělci jsou často nuceni opustit zemi, jinak se vystavují riziku umělecké nesvobody, uvěznění a případně i otravy, jako tomu bylo například u spisovatele Dmitrije Bykova. 

Dále jsme se bavili o začátku války, otevřených dopisech ruské inteligence Putinovi, vyzývajícím k jejímu zastavení, ale i o projevu Volodomyra Zelenského k ruskému národu před začátkem války. Jeho závěrečnou otázku „Chtějí válku Rusové?“ lze vnímat jako Zelenského apel na Rusy prostřednictvím básně Jevgenije Jevtušenka.

V neposlední řadě jsme rozebírali i možné další cesty, kude se může ruský národ vydat, pokud ovšem bude sám chtít.

 aktuální reportáže