Debaty

21. května 2019

Je tohle normální?

V klubu Pravého břehu na téma „Co udělat, aby nás nezadusila byrokracie a papírování“, jsme tentokrát přivítali vzácného hosta, předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, s nímž debatovali předseda ODS Petr Fiala a kandidát do europarlamentu Ondřej Krutílek. Řečníci se shodli, že základní příčinou problému byrokracie je nedostatek důvěry a naše vlastní zlozvyky. Většinu obtěžujících povinností si tedy „nedovážíme“, ale sami vymýšlíme.

Jaroslav Kubera zmínil několik praktických příkladů přímo z parlamentu: „Zákony jsou psané zbytečně složitě, nedá se v nich vyznat. Záměna slůvka ano a ne může mít miliardové následky, a v množství pozměňovacích návrhů, které neustále vytváříme, si toho ani nemusíte všimnout. Navíc se teď často hlasuje zrychleně, což má být vyhrazeno jen pro krizové případy, a zbytečně se využívají přechodná ustanovení.“

Petr Fiala varoval před rezignací na boj s nejrůznějšími drobnými zákazy a regulacemi, které nás v součtu zbytečně ochromují. „Česká republika je na tom dnes už skoro nejhůř ze zemí EU a OECD, pokud jde o byrokracii. Když si vláda naposledy v roce 2015 nechala zpracovat přehled, ukázalo se, že stát jen po podnikatelích požaduje plnění téměř 1 500 různých informačních povinností!“

Ondřej Krutílek uváděl na pravou míru některé mýty, které se často opakují v souvislosti s evropskou byrokracií. „EU nemůžeme hanit úplně za všechno, jak se u nás často dělá. Její byrokratický aparát vlastně není tak rozsáhlý – Evropská komise, Evropský parlament a Rada EU mají dohromady asi 44 000 úředníků. To není zas tak moc, vzhledem k tomu, že obsluhují 500 000 000 lidí. Problém je spíše v tom, co tito lidé někdy vymýšlelí a prosazují.“



aktuální reportáže