Debaty

22. června 2023

Na vlnách změny: co dál s českou energetikou?

Poslední debata před letními prázdninami byla zaměřena na energetiku. S pozvanými hosty, odborníky na energetickou bezpečnost z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU Tomášem Vlčkem a Martinem Jiruškem a hlavním poradcem premiéra Petra Fialy Jakubem Kajzlerem jsme se věnovali nejvážnějším výzvám a změnám, které přinesla nedávná energetická krize.

Probrali jsme otázky spojené se změnami energetických toků i hlavních dodavatelů nezbytných komodit, věnovali jsme se jaderné energetice a záměru, aby Česká republika využila renesance jaderné energetiky, svého vědeckého i lidského potenciálu a stala se jedním z evropských lídrů v prosazování a zavádění nových jaderných technologií – například tzv. modulárních reaktorů. Rozebírali jsme přirozený útlum uhelných elektráren i nové příležitosti spojené s obnovitelnými zdroji energie. Konkrétně jsme probrali aktuální posuny v nastavení pravidel takzvané komunitní energetiky. Debata, kterou jsme pořádali ve spolupráci s Mladými občanskými demokraty a Mladými konzervativci byla velice konkrétní a věcná.
V rámci večera byla také představena naše nová publikace od autorů Tomáše Vlčka a Martina Jiruška Na vlnách změny. Česká energetika a geopolitický zlom, kterou je možné získat zde.
Záznam z debaty můžete zhlédnout např. zde.


aktuální reportáže