Debaty

29. dubna 2019

Ohrožuje Babiš naši pověst v EU?

Na debatě v brněnské Šelepce se sešli dva hosté z médií, Johana Hovorková (Forum24), která zastoupila původně přihlášeného Pavla Šafra, a Petr Holub (Echo24), a dva z politiky – předseda ODS Petr Fiala a čtyřka na kandidátce ODS do eurovoleb Ondřej Krutílek. Všichni řečníci se shodli, že odpověď na úvodní otázku je ano, svůj postoj ale podpořili odlišnými zkušenostmi a souvislostmi.

Petr Fiala se na problém podíval z pohledu politické praxe. Babišova vláda se může kdykoli opřít o dostatek poslanců. „Předsedovi vlády by to nefungovalo tak dobře, kdyby tu nebyla jedna demokratická strana, která mu jeho zneužívání systému umožňuje. ČSSD zde historicky selhává.“

Johana Hovorková připomněla, že Andreji Babišovi nahrává mimořádná situace na českém mediálním trhu. „Vše, co se teď děje, by se za normálních okolností objevovalo v největších novinách – jenže neobjevuje.“

Podle Petra Holuba je dnes Česká republika v područí podnikatelsko-byrokratických zájmů („state capture“). Cesta ven bude nutně téměř revoluční. Babiš přitom není jediným viníkem, obrat poměrů pod jeho vedením je i důsledkem složitých pravidel, nadměrné byrokracie a nízké kvality české společenské elity.

Ondřej Krutílek doložil, že objem dotací, které polykají Babišovy firmy, neustále roste. Kvůli podezření z podvodu je teď navíc vyplácí český stát – bez jistoty, že budou někdy proplaceny. „Politické deklarace jsou jedna věc. Bylo by ale vhodné, aby Babišův případ řešil Soudní dvůr EU,“ navrhl.

Debata se shodou okolností konala souběžně s demonstrací proti zasahování vlády do nezávislosti justice. „Demonstrovat je ve vážných případech v pořádku,“ komentoval to Petr Fiala. „Ale je jedna ještě lepší možnost, jak projevit nesouhlas. Jděte k volbám!“



aktuální reportáže