Debaty

21. září 2023

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

Společně jsme hledali kořeny současného stavu slovenské společnosti a politiky. Shodli jsme se, že za ním stojí dlouhodobější příčiny, které sahají minimálně do devadesátých let. Jejich dnešním projevem jsou vysoká míra personalizace politiky, její vulgarizace a všeobecná slabost institucí, což je zvláště vidět např. u politických stran.

Probrali jsme i blížící se slovenské parlamentní volby. Podle našich hostů je velmi těžké předpovídat jejich výsledek. Jisté však je, že politická scéna je silně roztříštěná a jako pravděpodobná se jeví nějaká forma návratu Roberta Fica do vlády. Tento scénář je ale pro Slovensko vzhledem k vyostřené rétorice hrozbou, která může mít výrazný dopad na jeho zahraničně-politickou orientaci.

Na debatu, kterou jsme ve vile Löw-Beer pořádali ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, si našlo cestu velmi početné publikum, což nás skutečně těší. Velký zájem jsme zaznamenali i v rámci online přenosu, jehož záznam si můžete pustit zde.aktuální reportáže