Debaty

21. května 2018

Západ, Rusko a my

Třetí květnové pondělí jsme v Klubu Pravého břehu přivítali místopředsedu naší správní rady, vysokoškolského pedagoga a bývalého ministra a diplomata Alexandra Vondru, který patří mezi nejsilnější zastánce transatlantických vztahů v Česku. Debatovali jsme hlavně o propojení domácí a mezinárodní politiky.

Alexandr Vondra rozebíral nesnadnou situaci dnešní Evropy, kterou ohrožuje na jihu uprchlická krize, na východě putinismus a na západě sílící neomarxistické myšlení. Souběh těchto krizí, jak Pravý břeh a Petr Fiala dlouhodobě varují, může ohrozit naše bezpečí i prosperitu. Klid a vysoká kvalita života v Česku však způsobují zdání, že o nic nejde, upozornil Vondra.

Světové mocnosti se obecně odklánějí od hodnotové politiky směrem k reálpolitice, jejíž pravidla diktují silní hráči. Propojení domácí a mezinárodní scény, symbolizované dnes především politikou Donalda Trumpa a Vladimira Putina, klade na všechny demokratické státy vyšší nároky. Prakticky to znamená, že si nesmíme dovolit spoléhat na jiné a musíme více uvažovat v souvislostech. Příklad? Pro Česko je velmi důležité, co se děje v německé politice (už jen proto, že třetina zákazníků českých firem jsou Němci). Významná část německého establishmentu si třeba přeje, aby Evropa ochlazovala vztahy s USA, což se střední Evropy bytostně dotýká. V Česku přesto neexistuje žádná reflexe německé debaty.

Některé politické otázky se přeceňují. Například prezident Zeman nemá šanci sám otočit kurs naší zahraniční politiky směrem ke Kremlu. Na druhou stranu podceňujeme mnohem větší rizika: To, že se Andrej Babiš uchází o hlasy KSČM a výměnou za ně uvažuje o snižování našeho už tak chabého angažmá v NATO, je velmi nebezpečný politický signál pro naše spojence. Dávejme tedy velký pozor, koho volíme a jak rozsáhlé důsledky naše volba může mít.

Spolupořadatelem akce byl Institut pro pravicovou politiku.



aktuální reportáže