Texty

Není tak zle, jak by se mohlo zdát

Právě skončený rok 2023 určitě nebyl pro mnohé z nás rokem úplně snadným. Četné krize z let minulých, jako jsou pokračující válka na Ukrajině či s ní spojené růsty cen energií, bohužel stále přetrvávají a přidávaly se k nim i problémy nové. Přesto všechno mají všechny tyto trable dva společné jmenovatele. Nic není tak zlé, jak by se mohlo na první pohled zdát, a vláda nakonec všechny potíže dokázala ustát a vyřešit. 

Při pohledu do některých médií a při poslechu opozičních představitelů by se kolikrát mohlo zdát, že se z České republiky stala skoro rozvojová země na úrovni států subsaharské Afriky, kde lidé třou bídu s nouzí, bydlí v jeskyních a svítí si loučemi.

Opak je pravdou. Česko je nadále moderní, bohatá, vyspělá země, která má navíc to štěstí a patří mezi nejbezpečnější místa na světě. Je ovšem třeba přiznat, že za poslední roky republika prošla nejednou zatěžkávací zkouškou. Období covidu, následná inflační spirála, obří schodky veřejného rozpočtu, zdražení energií, pohonných hmot i potravin byly realitou. Do toho se s ruskou agresí a dalšími ohnisky napětí po světě, včetně zrůdných teroristických útoku na Izrael, vytratil i zdánlivý pocit bezpečí, jež jsme si až doposud ve středu Evropy mohli užívat. Nebylo tak lehké podlehnout skepsi a pocitu marnosti.

Do toho se současná opozice snaží tvářit jako že předchozích osm let nevládla ona a dokola rozdmýchává atmosféru nenávisti, když šíří nesmyslné řeči o asociální vládě či dokonce nové totalitě.

Vláda ale úspěchy má a není jich zrovna málo. Mnohé z nich, co se jen v tomto roce podařily, se sluší připomenout.

Konečně pod dlouhých letech plníme díky rozhodnutí vlády náš závazek vůči NATO. Od příštího roku do naší obrany poputují dvě procenta z HDP ročně.

Rekordně se investuje do dopravy. Letos téměř 151 miliard korun na budování nových silnic a železnic.

Česká republika se zbavila závislosti na ruském plynu. Díky LNG terminálu jsme zajistili dostatek potřebné kapacity z jiných zemí. Díky, čemuž nám i renomovaná agentura Moody’s zlepšila výhled ratingu ČR z negativního na stabilní.

Vláda snižuje schodek veřejných rozpočtů z 5,8 procenta na 2,2 procenta HDP v roce 2024. Díky ozdravnému balíčku klesne deficit státního rozpočtu v dalších dvou letech o 150 miliard korun.

Snižují se i počty státních zaměstnanců. Poprvé po 10 letech klesne počet státních zaměstnanců o 11 tisíc a Česko se tak vrátí na počet úředníku z roku 2015.

Vláda rovněž našla dostatek odvahy, aby spustila komplexní reformu důchodového systému s cílem zajistit budoucím generacím důstojné důchody.

Na začátku roku zastropovala ceny energií a pomohla tak domácnostem i firmám zvládnout energetickou krizi.

Už loni zvýšila hranici obratu OSVČ pro povinnou platbu DPH a pro možnost přihlásit se k placení paušální daně, které je nyní pro OSVČ na výši dvou milionů korun a dále zjednodušuje podnikání například  tím, že pro české firmy zavedla možnost účtovat v eurech a dalších cizích měnách.

Vláda myslí i na vzdělání a školství. Učitelům garantuje platy ve výši 130 procent průměrné měsíční mzdy, digitalizuje a zjednodušuje proces přijímacího řízení na střední školy. Nově bude možné podávat tři přihlášky, u oborů s talentovou zkouškou až pět. Výsledek bude znám v řádu dnů místo dnešních týdnů. Je kladen důraz na vzdělání, neboť na knihy, učebnice i e-knížky zavedla vláda nulovou sazbu DPH.

A konečně v neposlední řadě se v posledních prosincových dnech podařilo na evropské půdě vyjednat návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně přijatelnější a realističtější, než bylo původně navrženo. Malé osobní automobily tak budou i nadále dostupné pro běžnou populaci. Kompromisní dohoda ukazuje, že chováme-li se v Evropě konstruktivně, jsme schopni prosadit naše cíle.

V příštím roce by navíc mělo dojít k opětovnému růstu ekonomiky, snížení inflace ke třem procentům, růstu reálných mezd, následných snížení úrokových sazeb a celkovému zlepšení životní úrovně.

Nenechme si namluvit, že vše je špatně. Naopak, není tak zle, jak to může vypadat a na ještě lepší časy se pomalu blýská.


Staněk Martin

Martin Staněk

analytik
štítky: #