Debaty

1. dubna 2019

Eurorealismus: Má ještě smysl?

Má eurorealismus ještě smysl, nebo by evropští konzervativci udělali lépe, kdyby infiltrovali lidovecko-socialistický mainstream? Zní to jako typická akademická otázka, ale není. Odpověď na ni totiž může mít zásadní vliv na budoucí politiku EU.

Poslední debatu v rámci Klubu Pravého břehu jsme pojali jako argumentační souboj. V roli vyzyvatele nastoupil politolog Vít Hloušek s tezí, že eurorealistickou politikou po brexitu už ničeho prospěšného nedosáhneme. Jeho protivníkem byl analytik EU Ondřej Krutílek, který je přesvědčen, že díky samostatné frakci v Evropském parlamentu (ECR) jsou návrhy ODS slyšet mnohem zřetelněji než v době, kdy konzervativci obývali společný europarlamentní blok s lidovci (EPP-ED).

Kdo čekal drsný zápas, odcházel trochu zklamán. Oba řečníci se totiž nakonec shodli v tom, že mnohem závažnější problém České republiky je jistá nekompetence a neochota shodnout se na dlouhodobých evropských prioritách, pod které by se dokázaly podepsat všechny hlavní strany. Takový program se nám ani za patnáct let členství zatím nepodařilo vytvořit.



aktuální reportáže