Debaty

1. dubna 2019

Eurorealismus: Má ještě smysl?

Má eurorealismus ještě smysl, nebo by evropští konzervativci udělali lépe, kdyby infiltrovali lidovecko-socialistický mainstream? Zní to jako typická akademická otázka, ale není. Odpověď na ni totiž může mít zásadní vliv na budoucí politiku EU.

Poslední debatu v rámci Klubu Pravého břehu jsme pojali jako argumentační souboj. V roli vyzyvatele nastoupil politolog Vít Hloušek s tezí, že eurorealistickou politikou po brexitu už ničeho prospěšného nedosáhneme. Jeho protivníkem byl analytik EU Ondřej Krutílek, který je přesvědčen, že díky samostatné frakci v Evropském parlamentu (ECR) jsou návrhy ODS slyšet mnohem zřetelněji než v době, kdy konzervativci obývali společný europarlamentní blok s lidovci (EPP-ED).

Kdo čekal drsný zápas, odcházel trochu zklamán. Oba řečníci se totiž nakonec shodli v tom, že mnohem závažnější problém České republiky je jistá nekompetence a neochota shodnout se na dlouhodobých evropských prioritách, pod které by se dokázaly podepsat všechny hlavní strany. Takový program se nám ani za patnáct let členství zatím nepodařilo vytvořit.aktuální reportáže

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin odebírat newsletter