26. června 2018

V jaké zemi budeme žít?

Tuto zásadní otázku na velké debatě Pravého břehu řešili předseda ODS Petr Fiala s novináři Alexandrem Mitrofanovem (deník Právo) a Jindřichem Šídlem (Seznam Zprávy) a s politologem z Masarykovy univerzity Lubomírem Kopečkem. Diskusi moderoval Michal Půr, šéfredaktor portálu Info.cz. Akce se konala v atriu CEVRO Institutu v Praze.

Petr Fiala v úvodním projevu shrnul, jakým výzvám od posledních voleb čelí česká demokracie: Zažili jsme pokus o podvod na voličích – vítěz voleb se choval, jako by získal absolutní, a nikoli jen relativní většinu, a nesnažil se sestavit reálnou vládní koalici. Byli jsme svědky ohýbání ústavy a pravidel, návratu komunistů k moci (navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku KSČM v historii), vyjednávání s extremisty a nastolení neodpovědné politiky, která otevřeně škodí zahraničněpolitickým zájmům ČR. Shrnuto, bylo to osm ztracených měsíců a celkově nejhlubší politická krize od roku 1989.

Lubomír Kopeček potvrdil, že český politický systém trpí degenerativním vývojem, který se projevuje mimo jiné v nevypočitatelnosti ústavních aktérů.

Podle Fialy potřebujeme nové cíle a ambice, o které má smysl usilovat. A jeden konkrétní cíl rovnou nabídl: Dostat Českou republiku mezi desítku nejúspěšnějších, nejbohatších, nejbezpečnějších či nejzdravějších zemí na světě. K něčemu takovému nás ale současná vláda nikdy nemůže přivést, protože neví, jak na to. Tento úkol může splnit jenom pravice. Musí proto nabízet odpovědné lídry, zformulovat a vybudovat konsensus ohledně EU a zahraniční politiky, bránit právo občanů na obranu hodnotových postojů, ale zároveň nepřipustit, abychom v zájmu nějakého úzce definovaného tématu rezignovali na ostatní dobré tradice pravicové politiky. V tomto kontextu nabídl spolupráci všem přátelům svobody, od konzervativců po klasické liberály.

Alexandr Mitrofanov a Jindřich Šídlo položili otázku, jakým způsobem chce ODS voliče přesvědčit, že tato cesta je správná. Petr Fiala věří, že pravice uspěje, pokud vybuduje širokou a přesvědčivou politickou alternativu, která stojí na dobrém politickém programu. Slovo program totiž představitelé Babišovy vlády prakticky nepoužívají. Mají jen malé, poněkud osobnější cíle.

Spolupořadatelem akce byl Institut pro pravicovou politiku.
aktuální reportáže

Je tohle normální?
21. května 2019

Je tohle normální?

V klubu Pravého břehu na téma „Co udělat, aby nás nezadusila byrokracie a papírování“, jsme tentokrát přivítali vzácného hosta, předsedu…

Ohrožuje Babiš naši pověst v EU?
29. dubna 2019

Ohrožuje Babiš naši pověst v EU?

Na debatě v brněnské Šelepce se sešli dva hosté z médií, Johana Hovorková (Forum24), která zastoupila původně přihlášeného Pavla Šafra,…

Eurorealismus: Má ještě smysl?
1. dubna 2019

Eurorealismus: Má ještě smysl?

Má eurorealismus ještě smysl, nebo by evropští konzervativci udělali lépe, kdyby infiltrovali lidovecko-socialistický mainstream? Zní to jako typická akademická otázka,…

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin sdílet na google plus odebírat newsletter