26. června 2018

V jaké zemi budeme žít?

Tuto zásadní otázku na velké debatě Pravého břehu řešili předseda ODS Petr Fiala s novináři Alexandrem Mitrofanovem (deník Právo) a Jindřichem Šídlem (Seznam Zprávy) a s politologem z Masarykovy univerzity Lubomírem Kopečkem. Diskusi moderoval Michal Půr, šéfredaktor portálu Info.cz. Akce se konala v atriu CEVRO Institutu v Praze.

Petr Fiala v úvodním projevu shrnul, jakým výzvám od posledních voleb čelí česká demokracie: Zažili jsme pokus o podvod na voličích – vítěz voleb se choval, jako by získal absolutní, a nikoli jen relativní většinu, a nesnažil se sestavit reálnou vládní koalici. Byli jsme svědky ohýbání ústavy a pravidel, návratu komunistů k moci (navzdory nejhoršímu volebnímu výsledku KSČM v historii), vyjednávání s extremisty a nastolení neodpovědné politiky, která otevřeně škodí zahraničněpolitickým zájmům ČR. Shrnuto, bylo to osm ztracených měsíců a celkově nejhlubší politická krize od roku 1989.

Lubomír Kopeček potvrdil, že český politický systém trpí degenerativním vývojem, který se projevuje mimo jiné v nevypočitatelnosti ústavních aktérů.

Podle Fialy potřebujeme nové cíle a ambice, o které má smysl usilovat. A jeden konkrétní cíl rovnou nabídl: Dostat Českou republiku mezi desítku nejúspěšnějších, nejbohatších, nejbezpečnějších či nejzdravějších zemí na světě. K něčemu takovému nás ale současná vláda nikdy nemůže přivést, protože neví, jak na to. Tento úkol může splnit jenom pravice. Musí proto nabízet odpovědné lídry, zformulovat a vybudovat konsensus ohledně EU a zahraniční politiky, bránit právo občanů na obranu hodnotových postojů, ale zároveň nepřipustit, abychom v zájmu nějakého úzce definovaného tématu rezignovali na ostatní dobré tradice pravicové politiky. V tomto kontextu nabídl spolupráci všem přátelům svobody, od konzervativců po klasické liberály.

Alexandr Mitrofanov a Jindřich Šídlo položili otázku, jakým způsobem chce ODS voliče přesvědčit, že tato cesta je správná. Petr Fiala věří, že pravice uspěje, pokud vybuduje širokou a přesvědčivou politickou alternativu, která stojí na dobrém politickém programu. Slovo program totiž představitelé Babišovy vlády prakticky nepoužívají. Mají jen malé, poněkud osobnější cíle.
aktuální reportáže

V jaké zemi budeme žít?
26. června 2018

V jaké zemi budeme žít?

Tuto zásadní otázku na velké debatě Pravého břehu řešili předseda ODS Petr Fiala s novináři Alexandrem Mitrofanovem (deník Právo) a…

Naše Brno a co s ním
4. června 2018

Naše Brno a co s ním

Při tomto setkání měli občané možnost blíže poznat advokátku a krajskou zastupitelku Markétu Vaňkovou, kterou brněnská ODS vysílá do podzimních…

Západ, Rusko a my
21. května 2018

Západ, Rusko a my

Třetí květnové pondělí jsme v Klubu Pravého břehu přivítali místopředsedu naší správní rady, vysokoškolského pedagoga a bývalého ministra a diplomata Alexandra…

sdílet na twitteru sdílet na facebooku sdílet na linkedin sdílet na google plus odebírat newsletter