Texty

Správná strana dějin: Petr Fiala v Izraeli

Premiér Petr Fiala navštívil Izrael. V Tel Avivu se setkal se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Jicchakem Herzogem a podíval se také do místní nemocnice. Po ministru zahraničí Janu Lipavském je už druhým českým politickým představitelem, který napadenou zemi navštívil. Česko tak opět udává krok ve světové diplomacii.

Předseda vlády se měl s izraelskými lídry potkat již dříve. Tyto plány ale zhatil bezprecedentní útok teroristické organizace Hamás na Izrael. Fialova středeční cesta se tak stala gestem solidarity s tvrdě zkoušenou zemí a navíc celému světu ukázala, že Česká republika stojí za svými spojenci. Bezprostředně po útoku totiž Izrael rovněž navštívil ministr zahraničí Jan Lipavský. Čeští politici jsou tak jedni z prvních, kteří se do napadeného státu vydali. A stejně jako v případě návštěvy Petra Fialy na Ukrajinu na jaře roku 2022 se ukazuje, že naše země a její lídři znovu stojí na správné straně dějin.

Termín Fialovy návštěvy nebyl zvolen náhodou. Ve čtvrtek a v pátek se totiž koná summit Evropské rady, kde bude předseda vlády podle svých slov usilovat o jednoznačné vyjádření podpory Izraeli ze strany Evropské unie. Jeho návštěva tak byla zásadní také proto, aby získal čerstvé informace a svědectví přímo z Izraele a mohl je přednést svým kolegům v Radě. Podpora Izraele a jeho práva na sebeobranu není totiž ve všech zemích EU zdaleka tak jednoznačná, jak by být měla. Zejména některé západní státy volají po „humanitárním příměří”. Konflikt Hamásu a Izraele je pro tyto země citlivé téma, a to kvůli přítomnosti silných muslimských komunit v mnoha z nich. Velká část těchto komunit ignoruje fakt, že je Hamás teroristická organizace a své antisemitské postoje maskované bojem za svobodu Palestiny dává hlasitě najevo, což můžeme v posledních dnech vidět v ulicích mnoha západních metropolí. O to je ale přístup Petra Fialy důležitější a odvážnější!

Útok teroristů z Hamásu na Izrael byl skutečně barbarský. Vraždění dětí, mrtví civilisté, únosy –⁠ to všechno je realita, se kterou se Izrael nyní potýká. Nikdo tudíž nemůže pochybovat o tom, že jeho odvetné operace jsou zcela legitimní. Když Rusko napadlo Ukrajinu, Západ si jasně určil, kdo je agresor a kdo oběť. Stejné je to i v případě Izraele. Je třeba si uvědomit, že Izrael se pouze brání útoku radikální teroristické organizace. A je velice důležité, že si to uvědomuje Česká republika a její předseda vlády, protože to v dnešním západním světě není samozřejmostí.

Společně s Petrem Fialou se do Tel Avivu vydal i rakouský kancléř Karl Nehammer, který právo Izraele na sebeobranu rovněž podpořil. Doufejme, že si postoj těchto dvou států po summitu EU osvojí všech 27 členů společenství. Teroristické útoky na demokratické státy a vraždění civilistů musí být nepřípustné všude na světě a v každé době, jinak si Západ koleduje o průšvih.


štítky: # #