Texty

USA a Čína – zápas o podobu 21. století

Dne 28. února se konalo první veřejné slyšení nového Výboru Sněmovny reprezentantů pro strategickou soutěž mezi Spojenými státy a Čínskou komunistickou stranou. Vznik tohoto výboru dobře ilustruje rostoucí soupeření mezi oběma mocnostmi. Podle slov předsedy výboru nejde o „slušné tenisové utkání, ale o existenční zápas o podobu života 21. století”.

Prosadit vznik nového výboru se Republikáni snažili už ke konci minulého volebního období. Sněmovna ale nakonec jeho vznik odhlasovala až letos v lednu, a to pohodlnou většinou 365 hlasů. Proti hlasovalo jen 65 demokratických poslanců. Předsedou výboru byl zvolen Mike Gallagher z Wisconsinu, bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty, který je známý svou angažovaností v bezpečnostních otázkách. Republikáni ve výboru drží těsnou většinu.

Západ na rozcestí

Pravidelná rubrika Jana Hroudného vám přiblíží témata, která hýbou Spojenými státy a Británií.

Činnosti výboru by měla být relativně široká. Výbor se plánuje soustředit jak na zahraniční otázky, tak i na domácí problémy spojené s čínským vlivem jako je například skupování americké zemědělské půdy (které však patrně není tak významné, jak by se mohlo z některých reakcí zdát). Jisté je, že hlavním cílem výboru je vytvořit koherentní politiku, která bude schopna čelit čínské hrozbě v oblasti bezpečnostní, ekonomické i technologické. Z legislativního hlediska je nejdůležitější, že nebude připravovat vlastní návrhy zákonů, ale spíše připomínkovat jiné návrhy. Fungování výboru by mohl podpořit relativně široký konsenzus mezi Republikány a Demokraty, kteří se kupodivu na nutnosti obrany proti čínskému vlivu shodují, což je v rámci současné americké politiky celkem výjimka.

První veřejné zasedání nového výboru se konalo na konci února. Z celkem tříhodinového jednání, které je možné celé shlédnout na záznamu, lze zmínit alespoň několik nejzajímavějších momentů.

Předseda Gallagher varoval, že čas hraje v neprospěch Spojených států a Ćína v mnoha oblastech dotahuje americký náskok. Jeho demokratický protějšek Raja Krishnamoorthi zase upozornil na předchozí tři dekády mylné politiky Demokratů i Republikánů, která předpokládala, že rozvoj čínského obchodu i ekonomiky nevyhnutelně povede k demokracii a k větší bezpečnosti celého regionu. Opak je pravdou.

Předseda svazu Alliance for American Manufacturing Scott Pau uvádí, že „Ekonomická politika Čínské komunistické strany představuje jasné nebezpečí pro americké dělníky, inovace i národní bezpečnost. Jednapadesát let zbožných přání amerických vůdců, počínaje návštěvou prezidenta Nixona v Číně, přes úspěšné úsilí prezidenta Clintona o vstup Číny do WTO po náhlý obrat v naší strategii za Trumpa a Bidena nedokázalo změnit dynamiku vývoje.“

Kromě Scotta Paula během slyšení vypovídali ještě bývalí Trumpovi bezpečnostní poradci generál H. R. McMaster a Matt Pottinger a lidskoprávní aktivistka Tong Yi. Ta zmínila, že Spojené státy musí čelit skutečnosti, že to byly i jejich společnosti, které do Číny prodávaly technologie a pomohly tak vytvořit „digitální diktaturu“.

Aktivitu nově zformovaného výboru se rozhodně vyplatí sledovat. Někteří jeho členové představují ve vztahu k Číně dobře známé “jestřáby”. Jeho vytvoření lze každopádně dát do souvislosti i se zvažovaným zákazem TikToku v USA, o kterém jsme informovali v minulém dílu této rubriky. Momentálně se zdá, že Bílý dům tyto návrhy podporuje.Hroudný Jan

Jan Hroudný

analytik